13 prosent økning i antall UiB-søkere

Publisert

Det er svært oppmuntrende tall som nå offentliggjøres av Samordna opptak. De viser at 13,1 prosent flere enn ifjor har UiB som førstevalg. Det er også tydelige tegn på at stadig flere søker til høyere utdanningsinstitusjoner. Totalt har det vært en økning på seks prosent.

Også fjorårets søkertall var svært gode, og dermed anså man det som en stor utfordring å opprettholde den positive utviklingen. Ut fra årets tall kan man lese at man har lykkes med de ulike tiltak og prioriteringer som er blitt gjort i rekrutteringsarbeidet. Fjorårets gledelige økning på 7 prosent, falmer litt i forhold til årets 13. Totalt har 80536 søkt til grunnutdanningen ved høyskoler og universiteter i år (per 3. mai), noe som er en økning på seks prosent fra ifjor. 5348 har ført UiB opp som førstevalg.

Uttelling for reformarbeidet

Viserektor for utdanning Leiv K. Sydnes og førstekonsulent ved Informasjons-avdelingen, Christen Soleim stråler om kapp med solen. Satsingen på messedeltakelse og skolebesøk har vist seg å være et riktig valg.

– Vi har aldri prioritert reklame. Istedet har vi satset på ulike informasjonstiltak der vi treffer målgruppen direkte. I tillegg har nok den nye student-nettportalen og annonsebilaget i Aftenposten gjort oss mer synlige, mener Soleim. Han understreker også at samarbeidet med Utdanning i Bergen har vært viktig. Gjennom dem har man klart å profilere Bergen som en attraktiv studentby.

Leiv K. Sydnes mener søkertallene også tyder på at arbeidet med Kvalitetsreformen har vært vellykket. HF-fakultetet har en økning på 10,2 prosent og sammenlagt med søkerne til de nye studieprogrammene, er veksten på over tjue prosent.

HF har hele tiden vært i forkant i arbeidet med Kvalitetsreformen, og jeg er svært glad for denne uttellingen. Av studieprogrammene er det særlig Midtøstenkunnskap og det femårige studiet i IKT som er de mest populære. Jeg tror også at flere vil søke til programmene etterhvert som de blir bedre kjent. Ellers ser vi jo at Psykologi grunnfag fortsetter å øke, og dette blir en utfordring i perspektiv av reformen på grunn av store kull og kravet om tettere oppfølging, sier Sydnes.

I år søkte 900 på Psykologi grunnfag, 13, 6 prosent flere enn ifjor. Ellers er det odontologi (+ 28 prosent), Jus 1. avdeling (+15,9 prosent) og medievitenskap grunnfag (+ 15,1 prosent) som har økt mest.


Må opprettholde trykket

Foruten universitetet i Tromsø, er det UiB som har økt mest av universitetene. NTNU har en tre prosent vekst i søkertallet, mens Universitetet i Oslo har 10,3. Høyskolene i byene har hatt en stor vekst i søkermassen, tildels på bekostning av dem i distriktene. Høgskolen i Bergen har økt med 15,7 prosent, mens Høgskulen i Sogn og Fjordane har gått ned med syv prosent.

Leiv K. Sydnes understreker at mye kan skje i løpet av sommeren, og at man må opprettholde trykket og være svært servicebevisst i tiden fremover. I tillegg blir studentmottaket til høsten enda viktigere, mener han.

– Vi har satt i gang et stort apparat for best mulig å kunne møte og ta vare på de nye studentene. Omvisninger, foredrag og sosiale treff er på trappene. Vi må alle vise oss fra vår beste side, sier Christen Soleim.

Powered by Labrador CMS