Antall studieprogram på HF begrenses

Publisert

For å gjøre studietilbudet og søknadsalternativene mer oversiktlige forstudentene har Utdanningsutvalget vedtatt at antallet studieprogram på HFskal begrenses til 12.

Kollegiet vedtok 14.11 at det blir fire søknadsalternativer for søkere til UiB våren 2003. Man kan søke opptak til navngitt bachelorprogram,
opptak til navngitt masterprogram, opptak til cand.med-studiet og opptak til navngitte emner eller emnesamlinger.

I tillegg til dette arbeides det med at de som bare ønsker å ta ett emne skal få mulighet til dette. Det kan muligens bli slik at dette gjøres utenom samordna opptak, ifølge viserektor for utdanning og leder for Utdanningsutvalget, Leiv Sydnes.

Ønsket Hf-bachelor

Trass i at Kollegiet har vedtatt fire alternativer har det gjenstått noen uavklarte spørsmål. Disse har blant annet vært knyttet til hvordan
studieprogrammene på HF-fakultetet bør lyses ut. Fakultetet har allerede 9 studieprogrammer og 22 fag med muligheter for fordypning på 90 studiepoeng. Tirsdag 26.11 møttes Utdanningsutvalget for å ta stilling til hvordan studieprogrammene bør presenteres.

Opprinnelig ønsket HF-fakultetet å tilby en åpen bachelor i historisk-filosofiske fag. Et annet mulig alternativ har vært å lyse ut et studieprogram for hvert fag på HF, tilsammen 22.

- Kollegiet åpnet ikke for en HF-bachelor, med bakgrunn i dette har vi diskutert ulike modeller. Blant annet å ha et program innenfor hvert av fagene våre som gir mulighet til fordypning, sier Asbjørn Bjørnset, fakultetsdirektør ved HF-fakultetet.

En tredje mulighet HF-ledelsen har diskutert var å lyse ut bachelor-programmer innenfor tre områder, og denne modellen har Utdanningsutvalget nå valgt å gå inn for. I tillegg til de ni studieprogrammene som allerede er etablert på HF-fakultetet skal det lyses det ut bachelorprogrammer innenfor områdene språk, historie og kulturfag og estetiske fag.


Vil sikre profilering av fagene

For HF-fakultetet har det vært viktig at ikke de enkelte fagene forsvinner “bak studieprogrammene”.

- Vi regner med at vi får presentert fagporteføljen gjennom informasjonsmateriellet og Søkarhandboka, sier Bjørnset. Han mener at informasjon og fleksibilitet i forhold til studentene er svært viktig.

- Erfaringene med opptaket høsten 2002 tyder på at det til noen studieprogram kan være mest hensiktsmessig å foreta opptak etter at studentene har begynt, for eksempel i første semester. Hvordan man skal ta opp til studieprogram er noe vi må vurdere på sikt, sier fakultetsdirektøren.


Vil samle beslektede program

– Vi har drøftet hvordan studieprogrammene våre skal presenteres og har prøvd å samle studieprogram som er beslektet, sier Leiv Sydnes.

Han er enig med Bjørnset i at studentene skal slippe å foreta for spesifikke valg for tidlig.

– Dette har også vært et uttrykt ønske fra studentene. Derfor har det vært viktig å begrense utvalget i muligheter å søke på. Det har også vært viktig at vi ikke ender opp med en veldig skeivfordeling mellom fakultetene, der noen har svært mange studieprogram og andre, som for eksempel jus, kun ett, påpeker Leiv Sydnes.

– Nå jobber vi iherdig for å få en skikkelig presentasjon av studietilbudene gjennom studentportalen. Det er ikke lenge til deadline, avslutter Sydnes.

Powered by Labrador CMS