Dekan Margareth Hagen og rektor Dag Rune Olsen vil rydde opp etter feilrapporteringen til Arild Linneberg.

Forskning bygger på åpenhet og tillit

Publisert

De siste ukene har professor Arild Linneberg og hans prosjekt ”Justismordets dramaturgi” fått mye oppmerksomhet i mediene. Det startet som en faglig debatt om selve forskningen. Etter hvert kom det fram at prosjektets sluttrapport fra 2013 inneholder flere feil. Arild Linneberg har uttalt at han tar kritikken til seg og vil rette opp feil og unøyaktigheter i rapporten. Forskningsrådet vil i løpet av kort tid få en revidert sluttrapport, som deretter skal behandles på nytt. Ansvaret for korrekt rapportering ligger i praksis hos prosjektleder, mens det formelle ansvaret ligger hos institusjonen. Det humanistiske fakultet ved UiB vil gå grundig gjennom denne saken og de interne rapporteringsrutinene.

Faglig debatt og saklig, konstruktiv kritikk fra kolleger er blant forskerens viktigste arbeidsredskaper. Noen ganger kan det gå tøft for seg. Som ansatt i en vitenskapelig stilling ved et universitet blir man stadig evaluert av kolleger og eksterne forskere. Både undervisning og forskning evalueres. Fagfellevurderinger og korrektiver er en vesentlig del av kunnskapsutviklingen og forskningen. Det samme er åpenhet rundt resultatene: Både forskningsresultater, vitenskapelig publisering, så vel som ulike typer formidling til allmenheten, blir listet i det offentlige, åpne registeret CRIStin.

Forskningen ved UiB skal kjennetegnes av åpenhet, nøyaktighet og respekt for rapporteringsreglene. Vi er avhengig av tillit når det gjelder bruk av offentlige midler. Derfor tar vi selvsagt denne saken svært alvorlig og vil gjøre alt vi kan for å rydde opp.

Powered by Labrador CMS