Bare MOF sjekker plagiat

Publisert

Verken Det humanisitiske eller psykologiske fakultet har rutiner for plagiatsjekk av doktorgradsarbeid. – Plagiat er vanskeliggjort, men ikke utelukket, sier HF.

Tekstsammenligningsprogrammet Ephorus er tilgjengelig ved UiB. Men foreløpig er det bare Det medisinsk-odontologiske fakultet som bruker det til å sjekke alle doktoravhandlinger. Dette kommer frem i en sak som skal behandles i forskningutvalget onsdag.

MOF innførte Ephorus som obligatorisk i 2012. Når man leverer avhandlingen må det bekreftes at det er gjennomført sjekk av tekstlikhet i sammenskrivingen med enten Ephorus eller et tilsvarende program.

– Størst problem tidlig
Ifølge sakspapirene er det ulik praksis ved de andre fakultetene. Det er bare MOF som har innført bruk av Ephorus som krav, men noen fakulteter og institutter bruker programmet i større eller mindre grad.

Verken HF eller psykologisk fakultet har planer om innføring av programmet, heter det i sakspapirene.

– Vi har valgt å konsentrere oss om de områdene i studieløpet der vi opplever problemet som størst. Det vil si tidlig i studiet, sier Jan Oldervoll, visedekan for utdanning og internasjonalisering ved Det humanistiske fakultet.

Oldervoll sier at den dominerende avhandlingstypen ved fakultetet er en tett veiledet monografi.

– Her vil veileder være så tett på skriveprosessen at plagiat er vanskeliggjort. Men ikke utelukket, særlig når det gjelder mindre passasjer i avhandlingen.

HF vil innføre
Oldervoll sier at fakultetet ennå ikke er kommet til doktorgradsnivå, men at plagiatsjekk av avhandlinger er diskutert, og kommer til å bli innført.

– Jeg tror ikke det kommer til å bli funnet spesielt mye, men det er greit å sende et signal til stipendiatene om at avhandlinger blir kontrollert og at man av den grunn ikke bør prøve seg på snarveier til en god tekst.

Også ved det psykologiske fakultet benyttes plagiatsjekk på lavere grad, sier Inger Hilde Nordhus, prodekan for forskning.

– I forskerutdanningen vektlegges spørsmål omkring plagiering og selvplagiering som del av kurs og seminarer knyttet til etikk og publisering. Vi har så langt valgt å fremme etisk bevisstgjøring rundt dette spørsmålet, snarere enn å videreføre plagiatsjekk fra lavere grad til også å omfatte phd-utdanningen, sier Nordhus.

Fagfellevurderte artikler
Nordhus sier at avhandlingene er artikkelbaserte og artikene fagfellevurderte. I tillegg har stipendiatene flere veiledere som leser og går gjennom avhandlingene før disse blir levert.

– Avhandlingene består av fagartikler, både publiserte og artikler på vei mot publisering. I denne prosessen inngår i økende grad også plagiatsjekk, sier Nordhus.

Hun sier at når UiB sentralt nå reiser problemstillingen, ser fakultetet frem til en gjennomgang og vurdering av de erfaringene som er gjort til nå.

I sakspapirene heter det i forksningsdirektørens kommentar at det er tre alternativer for en eventuell institusjonell ordning for plagiatsjekk. Den ene er dagens ordning, der ansvaret ligger til det enkelte fakultet. Et annet er fastsellese av en ordning som pålegger fakultetene å ha plagiatsjekk i tråd med sine egne fagtradisjoner og forskningskultur. Et tredje alternativ er å etablere en felles institusjonell prosedyre for alle kandidater i forskerutdanning.

Forsidefoto: Dag Hellesund

Powered by Labrador CMS