Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
I 2033 vil en av fire briter være over 65 år. Britiske politikere vil finansiere eldrebølgen ved å sende seniorene tilbake til lesesalen.
Også i Storbritannia krymper arbeidsstokken, samtidig som utgiftene til å drive velferdsstaten øker. I 2033 vil en av fire briter være over 65 år. Pensjonistbølgen vil skape utfordringer for skattebetalerne. Dette har fått britiske politikere til å oppfordre arbeidere i 50- og 60-årene om å stå lenger i jobben, melder The Telegraph. – Eldre arbeidstagere som er villige til å oppdatere utdannelsen sin har større sjanse for å beholde jobbene, sier den britiske kunnskapsministeren David Willetts. “Livslang læring” – Utdannelse er en så bra ting at de ikke kan reserveres for de unge, sier Willetts. – Det vil være folk i alle aldre som vil ønske å studere. Livslang læring er av stor verdi. Arbeidsledighet blant unge – Eldre arbeidstagere vil fortsatt bli diskriminerte, sier hun til The Telegraph. – Som samfunn må vi også se alvorlig på gevinsten av å øke pensjonsalderen i en tid hvor yngre generasjoner sliter med å komme seg inn på arbeidsmarkedet. I 2028 vil den statlige pensjonsalderen øke fra 65 til 67 år, melder BBC. Britiske politikere har sagt at de ikke kan garantere pensjonsalderen for de som nå er i 30-årene. Forsidefoto: Istockphoto.com
Kunnskapsministeren har fjernet aldersgrensen for å få studielån, i håp om at seniorene skal melde seg opp til eksamen. Tidligere satte reglene en stopper for personer over 54 år.
Dot Gibson, generalsekretæren i den britiske pensjonistforbundet National Pensioners Convention, kan tøyle entusiasmen for forslaget. Hun tror ikke det vil hjelpe å fylle på med flere studiepoeng på slutten av arbeidslivet.