Børster støv av spennende myntsamling

Publisert

Bergen Museum setter nå i stand sin gamle myntsamling som ikke har vært utstilt siden 1965. Samlingen inneholder blant annet en gullmynt fra Jesu tid.

Samlingen består av 50000 mynter, og ingen har altså fått se den verdifulle samlingen siden sist utstilling ble tatt ned på midten av 1960-tallet.

- Kronisk underbemanning har ført til at samlingen i økende grad har blitt stemoderlig behandlet, sier professor Henrik von Achen ved Bergen Museums avdeling for kulturstudier og kunsthistorie.

Von Achen, som er prisbelønt for sitt arbeid med å formidle kirkesamlingen, jobber nå med å gjøre myntsamlingen tilgjengelig for publikum - og om ikke så lenge håper Achen at muséet kan åpne en utstilling med mange sjeldne godbiter.

Powered by Labrador CMS