Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
På Kollegiemøtet 12. desember legger universitetsdirektøren frem budsjettforslaget for 2003. Forslaget prioriterer forskningssatsingene og utdanningsreformen.
Som utgangspunkt for budsjettfordelingen har man lagt til grunn en samlet budsjettramme på 1.603 mill. kroner. Utstyr til BB-bygget er her holdt utenom. Dette er en vekst i universitetsbudsjettet på 150 mill kroner (10,4 prosent). 33,7 millioner kroner er imidlertid satt av til dekning av økte pensjonskostnader og flytting av oppgaver. Korrigert for dette er den nominelle veksten på 8 prosent. Kostnader til nye tiltak sammen med effekten av lønns- og prisveksten er imidlertid 30 millioner kroner høyere enn denne veksten. Dette gir alvorlige utfordringer når det gjelder å gjennomføre de nye tiltakene, herunder kvalitetsreformen, heter det i sakspapirene.
– Dette er et veldig stramt budsjettopplegg. Det er ikke gjort ytterligere kutt på fakultetene eller avdelingene, men det betyr at det ikke er avsatt noen midler til å øke forskningssatsingene. Det gir også lite rom for omprioriteringer mellom fakultetene og avdelingene, sier ass. universitetetsdirektør, Sverre Spildo.
Andre saker på kollegiemøtet er ny grafisk profil for UiB, kommerdialisering av forskningsresultater, den nye HMS-handlingsplanen, sammenslåing av Informasjonsavdelingen og UMS/Univisjon og Kompetansestrategi for medarbeidere i tekniske og administrative funksjoner og ledere.