Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Universitetsledelsen vil foreslå på styremøtet i neste uke at UiB videreutvikler seg som et «fullskalauniversitet». Sporvalget betyr at en fusjon med Høyskolen i Bergen ikke er øverst på agendaen.
Det bekrefter rektor Dag Rune Olsen på telefon fra møte med partnerne i UH-nett vest i dag.
Konsortium-modellen gjennom et styrket UH-nett vest ble tidlig skutt ned at politiske ledelse i KD.
Gårsdagens styrevedtak på Høgskolen i Bergen åpner for en fusjon med Universitetet i Bergen.
Overrasket over HiB-vedtaket
Men UiB kommer ikke til å åpne for snarlige fusjonsforberedelser.
HiB overrasket mange, inklusiv Olsen, med sitt styrevedtak i går.
UiB-ledelsen har arbeidet inn en setning om den siste utviklingen for styret. Men i det store og det hele har ikke HiB-utviklingen endret på de overordnede vurderingene, ifølge Olsen.
Todagers UiB-styremøte neste uke
Ledelsen legger fram for UiB-styrets todagers seminar i neste uke tre modeller for diskusjon: Eliteuniversitetet, Fullskalauniversitetet og Kompetanseuniversitetet. Det er den sistnevnte modellen som passer best for et samlet grunnforskningsuniversitet i kombinasjon med en profesjonshøyskole.
Det er derimot Fullskalauniversitetet – som ligger nærmest opp mot dagens profil og er det foretrukne alternativet til universitetsledelsen.
Denne modellen er best på kvalitetsutdanning og fremragende forskning, totalt sett, mener rektor.
Men mer samarbeid med høyskolen
Det utelukker ikke et tettere og mer formalisert samarbeid med høyskolen, understreker Olsen:
– HiB kan bli et profesjonsuniversitet i tett samarbeid med oss. Det er nærliggende å tenke på de nye, femårige lærerutdanningene, helseutdanningene og på planlagte sivilingeniørutdanninger.
Samarbeid uten fusjon kan oppnå mye, tror Olsen, mens fusjoner har store kostnader.
– HiB og UiB har litt forskjellige samfunnsmandater. Et fusjonert storbergensk universitet vil bli mer pregløst.
Han mener dette ikke er i tråd med premissene for KDs ønske om restrukturering av sektoren, med robuste fagmiljøer og institusjoner med tidligere profiler.
Det kan også stilles spørsmålstegn ved om en full fusjon med HiB vil være forenelig med målet om å bli tyngre internasjonalt på forskning – med uttalte mål fra både statsråden og UiB om å satse mer ressurser på å utvikle flere verdensledende miljøer, heter det i styreframlegget.
Eliteuniversitetet lite politisk realistisk
Et tredje alternativ i styreframlegget er <<Eliteuniveristetet>>. Det rendyrker grunnforskningsprofilen, men svekker satsingen på næringsklynger og har ikke noe rom for fusjoner med utpregede profesjonshøyskoler.
Politisk og finansielt er ikke denne modellen særlig aktuell, tror Olsen.
Den regionale rollen
Etter dialogmøtene – hvor UiB og HiB deltok med andre vestlandsinstitusjoner i Stavanger 25. september – har kunnskapsministeren oppsummert tilbakemeldingene:
<<Departementet har registrert bekymring blant noen av institusjonene for at man vil basere sammenslåinger på geografisk nærhet, mer enn faglige forhold. Jeg understreker at målet er å finne løsninger som ivaretar strukturmeldingens formål, nemlig økt kvalitet og faglig robusthet…>>
Samtidig peker Røe Isaksen på at universitetene og høyskolenes regionale roller vil bli enda viktigere fremover, og derfor bør søke aktiv dialog med relevante samarbeidspartnere.