Holberg og kattene

Publisert

Endelig raser det en debatt i UiBs internavis: Noen mener Kristeva har eksepsjonell akademisk kvalitet, andre at damen poserer og at Erasmus Montanus prisen ville være mer nærliggende enn Holbergprisen. Dette skal jeg la ligge her - jeg hadde aldri hørt om damen da hun fikk prisen og bør vel da fare stille i dørene.

Men: I skyggen av hovedprisen har Holbergprisen andre aktiviteter på gang. Da fondet ble opprettet, ble det lagt vekt på at prisen skulle brukes til å vekke barn og unges interesse for samfunnsfag og humaniora. Dermed har man satt i gang et prosjekt med en Elevpris. Her har elever fra seks videregående skoler blitt invitert til å sende inn oppgaver til bedømmelse. Med andre ord er det en nokså litn andel av “ungdommen” som er mobilisert. De seks skolene er de fem katedralskolene pluss Bodø gymnas - Nordnorge har jo ikke noen
katedralskole meg bekjent.

Dette synes jeg er svært umusikalsk. Det lever et gammelt fisefineri rundt de gamle katedralskolene, som jeg synes det er helt unødvendig å koble seg til på denne måten. Bare vent til høsten, med såkalt “fritt” skolevalg blir sikkert Bergen Katedralskole gjeninnsatt som byens eliteskole. En vil kanskje fremføre at Holberg selv gikk på Katten - hvor ellers i hans tid Holbergprisen måtte ha et navn, og hvorfor ikke Holberg, men å gjøre dette til en feiring av Holberg, snarere enn av de fagområdene som omfattes, må være et feilskjær.

Holberg kom seg vekk fra Bergen som nittenåring og så seg ikke tilbake, og ikke vet jeg om han likte seg på Katten. Edvard Grieg hatet hver dag på Tanks, så den skolen har også noe å skryte av. Neste år forventer jeg at elevprosjektet velger ut skoler etter loddtrekning, eller tar de seks drabantbyene i Norge med høyeset blokker.

Powered by Labrador CMS