NTL bekymret for statsbudsjettet 2007

Publisert

UiB har fått 30 mill. mindre å rutte med til forskning. Det høres uvirkelig ut at Norge i oljealderen kutter i basisbevilgningene til forskning. Hvis vi ikke skal kunne bruke penger på forskning nå, når i all verden skal vi gjøre det da?

Budsjettet er helt motsatt av NTLs politikk om at Universitetene må sikres tilstrekkelige basisbevilgninger til at de kan ta ansvar for forskning, og spesielt grunnforskningen. Vi vil ha uavhengig forskning der vitenskapelig ansatte skal ha tid og ressurser til å drive både undervisning og forskning.

Det vi kan frykte med dette budsjettet er at det blir enda mer eksternt finansiert forskning.  Vi vil nok alltid ha en del ekstern finansiering, men det er vel helst den forskningen som kan kommersialiseres som eksterne givere vil støtte. Grunnforskningen blir det  universitetene som må ta seg av.

I følge Lov om universiteter og høyskoler er målsettingen at universitetene både tilbyr høyere utdanning og utfører forskning på høyt internasjonalt nivå.  Da virker det underlig å kutte i forskningsmidler. At rekrutteringen svekkes er også svært uheldig. Vi må tenke langsiktig skal vi klare å bygge opp gode forskere, og Norge må også være villige til å ta kostnadene med å være på høyt internasjonalt nivå.

Til og med LO innser nå hvor viktig forskningen er for utviklingen av Norge. Hovedbudskapet fra LO er at forskere må få bedre rammevilkår og mer penger. Jeg ser i media at Gerd Liv Valla er godt nøgd med statsbudsjettet. Da tror jeg ikke hun har tenkt på vilkårene til forskningen i Norge.

Lenke til informasjon om LOs forskningsprogram

Powered by Labrador CMS