Om åpenhet i personalspørsmål

Publisert


Flere innlegg På Høyden den siste tiden viser at det er interesse for de pågående forhandlingene mellom universitetet og Kåre Rommetveit om hans fremtidige tilknytning til universitetet. Universitet er kritisert for mangel på åpenhet om de forhandlingene som nå pågår og undertegnede for ikke å kommentere rykter som angivelig går, om hva som ligger bak.

Jeg har hittil holdt fast ved at en arbeidsgiver ikke bør gi offentlig informasjon om forhandlinger mellom arbeidsgiver og arbeidstaker. At arbeidstaker for sin del uttrykker offentlig at han samtykker til offentliggjøring av saksdokumentene og at opplysninger om forhandlingsprosessen m.v. offentliggjøres mens forhandlingene pågår, er ikke i seg selv avgjørende for at arbeidsgiver skal gi slik offentlig informasjon. Arbeidsgiver må vurdere alle forhold, og det er legitimt at en arbeidsgiver avstår fra offentliggjøring mens slike forhandlinger fortsatt pågår. Som tidligere påpekt, vil UiB vurdere hvilken type meroffentlighet som det kan åpnes for etter at saken er avsluttet.

Når jeg nå velger å gi noe mer informasjon om saken, er det for å formidle det som kan formidles av informasjon i denne fasen, uten å skade partene og prosessen..

At vi har innledet forhandlinger med Kåre Rommetveit om en endring av hans tilknytning til UiB, skyldes ikke at han har begått ”misligheter”, slik det hevdes at det går rykter om. Kåre Rommetveit gjorde en stor og verdifull innsats som universitetsdirektør gjennom 17 år fram til 2006, da det ble inngått avtale med ham om overgang til stilling som spesialrådgiver for UiB med tittel av direktør. I denne stillingen har han stått til universitetsdirektørens disposisjon, og han har hatt arbeidsoppgaver som ble nedfelt i avtalen av 2006.

Sist høst informerte jeg universitetsstyret om at jeg vurderte å foreslå for universitetsstyret at den stillingen Rommetveit fikk i 2006 blir avviklet. Denne stillingen er en personlig stilling som ikke inngår i universitetets ordinære stillingsstruktur. Hvilke konsekvenser en eventuell avvikling av stillingen ville kunne få for Rommetveits tilknytning til universitetet, ble gjennomgått med ham og hans juridiske rådgiver i samsvar med hans partsrettigheter etter lovverket. De fikk avgi uttalelse både muntlig i møte og deretter skriftlig. Samtidig ble partene enige om å innlede forhandlinger med sikte på å inngå en avtale om det fremtidige forholdet mellom Rommetveit og universitetet. I disse forhandlingene har Rommetveit bl.a. gjort det klart at det etter hans syn ikke vil være juridisk grunnlag for en styrebeslutning om å avvikle hans stilling og han mener at det heller ikke er noe behov for å gjennomføre en slik endring. Under forhandlingene om en avtale har han derfor naturlig nok tatt utgangspunkt i de rettigheter han har etter någjeldende ansettelsesavtale. Jeg har i forhandlingene lagt vekt på å imøtekomme Rommetveits ønsker og krav til innholdet i en eventuell avtale så langt som mulig, og jeg fikk i styremøte 19.12.08 fullmakt til å fremforhandle en avtale innenfor de rammene som da var avklart med og godkjent av Rommetveit.

Partene kom fram til enighet om en avtale lille julaften. Rektor signerte avtalen, og Rommetveit var klar til å undertegne så snart det ble bekreftet at Kunnskapsdepartementet (KD) godkjente avtalen. Vi fikk så beskjed fra KD om at departementet ikke kunne ta stilling til avtalen før jul.

Nå i januar har KD konsultert Fornyings- og administrasjonsdepartementet og Regjeringsadvokaten om innholdet i den avtalen som Rommetveit og universitetet er enige om. Det er foretatt en detaljert gjennomgåelse av de fleste delene i avtalen, og departementet har hatt kommentarer. Både Rommetveit og jeg, sammen med våre juridiske rådgivere, har i møter med KD forklart situasjonen og blant annet bedt om en raskest mulig avklaring.

Vi arbeider nå med en revisjon av avtalen i henhold til de kravene som stilles for at KD kan godkjenne avtalen. Vi håper på en endelig avklaring av saken i løpet av neste uke. Vi gjør vårt ytterste for at saken blir endelig avklart så raskt som mulig, av hensyn til alle parter.

Kari Tove Elvbakken
Universitetsdirektør  

 

Powered by Labrador CMS