Om ledelse og studentmedvirkning

Publisert

Guro Grimstad uttrykker i et åpent brev til fakultetsstyret ved MatNat at hun er bekymret for de demokratiske prosessene på fakultetet. Nå når rektorvalget nærmer seg er dette en svært aktuell debatt. Jeg vil gjerne stille meg bak Grimstad i hennes oppfordring til studenter om å engasjere seg.

Jeg deler imidlertid ikke hennes skepsis til ansettelse av ledere ved universitetet. Vi må ikke glemme at studenter har posisjoner i universitetets råd og styrer på institutt-fakultets- og sentralt nivå. Dette er svært viktige posisjoner som vi studenter bør ta vare på og bruke aktivt.

Slik jeg ser det er mangel på engasjement fra studentenes side, og ikke ansatte ledere, den største trussel mot studentenes medbestemmelse. Vi som studenter må bruke våre posisjoner til å styrke universitetets styrer og utvalg. På den måten sikrer vi vår medbestemmelse på alle nivå.

Det viktigste for studentene og for universitetet som helhet er ikke at våre ledere er valgt gjennom urnevalg, men at vi får dyktige ledere og at deres lederstil preges av åpenhet og integritet. Denne integriteten kan de bl.a. hente gjennom ryddige forhold til råd og styrer hvor vi studenter må delta aktivt.

Powered by Labrador CMS