Stemmerett ved UiB - også for de midlertidig tilsatte?

Publisert

Dagens valgreglement ved UiB stiller strenge krav for at man skal kunne få stemmerett, slik at flere av de fast tilsatte (gruppe A og C) og en god del av de midlertidig tilsatte (gruppe B) blir utelatt. Mens studenter (gruppe D) får stemmerett fra dag en ved at de har stemmerett fra de er semesterregistrert (vel å merke definert ut fra vårsemesteret, for reglementet er ennå ikke tilpasset at det også skjer valg om høsten), må tilsatte fylle en rekke krav.

 

Det første kravet er at man for å ha stemmerett må ha minst 50 prosent stilling, noe som utelukker alle i de minste jobbene. Det kan argumenteres for at de som bare er inne i små bijobber, ikke bør ha stemmerett, men samtidig er det også andre stillingstyper blant de som har stillinger som er på mindre enn 50 prosent. Også dem som er i for eksempel 30 eller 40 prosent stilling over tid kan i høy grad få oppleve konsekvensene av det som bestemmes i råd og utvalg, så, slik jeg ser det, er kravet om 50 prosent i strengeste laget.

 

Det andre kravet er at man må ha vært tilsatt siden 1. mars, noe som utelukker alle som har blitt tilsatt etter det (dette har nok også til dels å gjøre med mangel på tilpassing til at valg også skjer om høsten, jf. ovenfor). For høstvalg innebærer dette at de som først blir tilsatt om høsten, ikke har stemmerett før neste høst. Det kan altså ta en viss tid fra man blir tilsatt til man får stemmerett, med mindre man tilsettes 1. mars. 

 

Men ikke nok med det. Det tredje kravet er at man for å ha stemmerett enten må være tilsatt for minst ett år eller ha vært tilsatt sammenhengende i ett år frem til valgdatoen. For fast tilsatte utelukker ikke dette noen, fordi de per definisjon er fast tilsatte, noe som i prinsippet varer frem til de pensjonerer seg. For midlertidig tilsatte, som per definisjon nettopp er midlertidig tilsatt, utelukker dette kravet i praksis altfor mange fra å ikke stemme.

 

Ikke minst gjelder dette personer i midlertidige undervisningsstillinger. Flere steder tilsetter man av praktiske grunner (og fordi ingen har kjempet for bedre arbeidsforhold?) bare for et halvt år av gangen. Personene i disse stillingene får da ikke stemmerett før de er inne i sitt tredje halvtårsengasjement etter hverandre. Og timelærere får, slik jeg forstår reglene, ikke stemmerett overhodet, selv der stillingene er store nok til at de heller burde vært tilsatt i en prosentstilling. Dem av de midlertidig tilsatte som kanskje har dårligst arbeidsforhold, er dermed dem som i størst grad er utelatt fra det ”demokratiske” systemet.

 

For fast tilsatte innebærer disse kravene at det kan ta opptil et år fra de blir tilsatt til de får stemmerett, noe som i mine øyne er uheldig – og bør endres om mulig – men som likevel ikke er krise. For midlertidig tilsatte, gruppe B, som jeg tilhører, innebærer disse kravene derimot at en god del av de tilsatte i gruppen aldri får stemmerett overhodet, og at deler av den ordinære undervisningen gjøres i stillinger som er slik at dem som har stillingene, enten ikke kan få stemmerett (timelærerjobb) eller ikke kan få det før etter en viss tid (halvtårsengasjementer). Dem av de midlertidig tilsatte (gruppe B) som har stemmerett, utgjør slik en klart mindre del av gruppen enn den delen av for eksempel gruppe A og gruppe C som har stemmerett – og, slik jeg ser det, en altfor liten del. Det var derfor en sannhet med modifikasjoner da På høyden 9.5.2007 skrev om valget av representant for gruppe B i Universitetsstyret: ”Fra i dag kan alle (min utheving) midlertidig tilsatte stemme på en av de fire kandidatene som skal bli deres representant i Universitetsstyret.”

 

Denne mangelen på stemmerett for såpass mange er selvfølgelig problematisk i et perspektiv der man ser det som et viktig demokratisk prinsipp at flest mulig i en virksomhet skal kunne ha innflytelse på hvem som sitter i råd og utvalg og slik tar beslutninger som kan ha betydning for den enkelte. Innsnevringer i stemmerett bør ikke skje unntatt der det er gode grunner til det, og jeg har problem med å se hva som skulle være problematisk ved å for eksempel la alle tilsatte (eventuelt innsnevret til i en stilling av en viss størrelse) få stemmerett fra tilsettelsesdatoen. Slik er det jo allerede for studenter, ved at de har stemmerett fra de er semesterregistrert, og jeg kan ikke se noen grunn til denne forskjellsbehandlingen mellom studenter og tilsatte.

 

Jeg mener derfor at valgreglementet bør endres – og ikke bare oppdateres – på punktet om stemmerett, slik at flere av de tilsatte ved UiB får stemmerett, og at særlig flere av de midlertidig tilsatte får mulighet til å ha større innflytelse på de beslutningene som tas. Det er dette som er demokrati i praksis.

 

Powered by Labrador CMS