Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Gründerskolens mål er å fremme forskningsbasert nyskapning ved universiteter og høyskoler i Norge. Dette gjøres ved å sette studenter i stand til å jobbe i gründerbedrifter. Nå starter jakten på unge gründerspirer som skal ha praksis hos gründerbedrifter i Silicon Valley, Boston, Singapore, Shanghai eller Johannesburg sommeren 2005.
- Gründerskolen gir studenter kunnskaper som setter dem i stand til å jobbe i små og mellomstore gründerbedrifter, men programmet gir dem også en god innføring i hvordan de kan skape sine egne selskaper, forteller faglig ansvarlig, Tor Aase Johannessen. Studenter fra NHH, UiB og HiB skal samarbeide i grupper om utformingen av en forretningsplan. Tanken er at studentenes skal utfylle hverandre med sine ulike fagbakgrunner. Den tverrfaglige gruppesammensetningen vil for eksempel bestå av ”eksperter” i økonomi, informatikk og ingeniørskap. I år har til sammen 18 studenter fra Bergen fullført gründerskolen. Til neste år har utdanningsinstitusjonene i Bergen 25 plasser på skolen.
Det langsiktige målet er at flere studenter i fremtiden skal bli gründere i egne forskningsbaserte bedrifter enn det som er tilfellet i dag. Skolen skal også fremme forståelsen for viktigheten av en sterk og positiv entreprenørskapskultur i Norge.
Gründerskolen ble etablert ved Universitetet i Oslo i 1999. I fjor ble utdanningsinstitusjonene i Bergen for alvor knyttet til skolen og fikk en fagansvarlig for forkurset ansatt ved UiB. Gründerskolen består av et forkurs og et utenlandsopphold, samt en periode med etterarbeid i Norge. Hele programmet administreres av Universitetet i Oslo, mens landets øvrige utdanningsinstitusjoner får tilbud om å delta med forkurset. UiB, NHH og HiB samarbeider om forkurset for studenter fra Bergen. Studentene har fire samlinger i Bergen i vårsemesteret og en samling i Oslo. Samlingene i Bergen legges til Marinbiologisk stasjon på Espeland ved Flesland og strekker seg fra fredag klokken 15.00 til lørdag klokken 15.00.
- Helgesamlingene skal gi studentene en innføring i gründertankegangen og forberede studentene på praksisen de skal ha utenlands, sier Aase Johannessen.
- Ekte gründere vil også holde foredrag for studentene.
Tverrfaglige grupper
- Studentene skal jobbe med reelle bedrifter i etableringsfasen. Studentene skal ta utgangspunkt i bedriftenes virksomhet og utarbeide en forretningsplan som tar høyde for at man forsøker å forutse salg og eventuelle overskudd ett til to år frem i tid, forklarer Aase Johannessen.
I dette arbeidet må studentene ha klart for seg hva som er formålet med bedriften. Gruppene må selv avtale møter mellom samlingene slik at de får utarbeidet forretningsplanen. I tillegg kommer pensum på vel 2000 sider. Forretningsplanen leveres som eksamen på forkurset og studentene får en gruppekarakter.
I sommerferien reiser studentene til utlandet for å praktisere i gründerbedrifter i Silicon Valley, Boston, Singapore, Shanghai eller Johannesburg fra juni til august. Studentene jobber i bedriftene om dagen og går på kurs i regi av Gründerskolen og INNOVASJON NORGE om kvelden. Normalt tar studentene eksamen i kursene utenlands. Obligatorisk for alle er en rapport om oppholdet som leveres når de kommer hjem og fungerer som en eksamen på praksisen.
Opptak til våren 2005
- I midten av oktober vil det bli holdt informasjonsmøter på UiB, NHH og HiB om Gründerskolen, opplyser Aase Johannessen.
Alle studenter på masternivå, uavhengig av faglig bakgrunn, kan søke. Søknadsfristen er 15. november og kvalifiserte søkere blir innkalt til intervju i begynnelsen av desember.
- Gründerskolen er et svært utfordrende studium, så det er nødvendig å luke ut de som ikke er nok motiverte på intervjuene, forklarer Aase Johannessen.
Gründerskolen gir 30 studiepoeng og blir finansiert av Lånekassen. Ved NHH kan Gründerskolen inngå som en ”minor” i masterprogrammet på lik linje med utveksling.