En million bøker vender hjem

Publisert

Den store flyttingen er i gang inn i det nye HF-biblioteket. En million bøker, tidsskrift, manuskript og aviser løftes fram i lyset etter et opphold på mørke depot.

1.august åpner det nye Hf-biblioteket.Biblioteket har alltid vært lukket og blir ikke til å kjenne igjen i sin nye, lyse og luftige innpakning. Men før alle brukerne kan ønskes velkommen er det en stor jobb som skal gjøres; nemlig den store flyttesjauen.

Nå får bibliotekets ansatte brukt logistikk-kunnskapene sine på andre ting enn vanlig. For eksempel til å lage en genial boktrille som kan trille bøkene inn i deres nyoppussede hjem..

– Se her, man kan justere høyden på hyllene etter hvilke bøker du har på vognen, peker hovedansvarlig for flyttingen ved Hf-biblioteket, Bjørn Bagge. – Ja, vi er ganske stolte av den trillende bokreolen der, sier fakultetsbibliotekar Ane Landøy som har vært helt til England for å skryte av den

Opp fra BT-kjelleren

Bøker som har vært oppbevart i depot i Stein Rokkans Hus er de første som trilles inn på supertrillen og løftes opp på hyllene. En rask kikk på bokryggene avslører at det som settes handler om lingvistikk og sosiologi. Folk utenfra er leid inn for å setter bøker i hyllene, under streng bevoktning av Nils-Erik Moe-Nilssen fra hf-biblioteket. For kommer en bok feil i hyllen er den tapt. Så brutalt er det å være bibliotekbok.

– Dette er første innflytting. Vi har 11-12000 hyllemeter med bøker midlertidig plassert i depot i Stein Rokkans Hus og det er dette som nå skal på plass. Vi begynner på bunnen og kommer til å jobbe oss gjennom bygget uke for uke, sier ”flyttesjef” Bagge. Han hevder at flyttingen går helt og holdent etter planen. Sammen med fakultetsbibliotekar Ane Landøy viser han stolt rundt i de nyoppussede lokalene som snart skal huse hundretusenvis av bøker.

Det er rett og slett en stor logistikkjobb å få alle bøkene på plass. Det nye Hf-biblioteket skal fylles med bøker fra flere depot, foruten depot i Stein Rokkans Hus er noe plassert i kjelleren i HF-bygget, samt i Realfagbygget. Disse samlingene skal omfordeles mellom flere arealer.


Lengter etter fullt bibliotek

Samlingene ved HF-biblioteket teller om lag 1 million bøker og tidsskrift, aviser, mikrofilm og manuskripter. Mesteparten av dette blir nå tilgjengelig i store rom, der det er lagt vekt på estetikk og brukervennlighet, og ikke som da biblioteket ble bygd, kun på funksjon.

Bygget var inspirert av den gamle tradisjonen med lukkede fagbibliotek da det ble bygget i 1961. Nå blir det nye tider med selvbetjening fra utlånsautomater, og reolene skal stå fint oppstilt i fiskebeinsmønster for å slippe inn mest mulig lys.

Bibliotekarene ville gjerne ha flere hyller, men har etter flere runder med det de omtaler som en flink arkitekt skjønt at det er viktig å vektlegge det estetiske. Nå gløder de for det nye biblioteket og tror at det vil bli et fantastisk sted å jobbe.

– Tenk når det fylles opp av studenter her, det gleder jeg meg virkelig til, sier Ane Landøy drømmende og ser ut i rommet, som har fått fjernet dekket på en del av arealet og har opptil åtte meter takhøyde. I første etasje er den nye kaffebaren allerede åpnet, som en forsmak på de nye, gode tidene. Der man også etter hvert kan sitte i skyggen av de gamle lindetrærne som ble plantet i 1790, eller man kan ta en tur i boktårnet og fordype seg i all verdens litteratur. Frem til 1.august må man nøye seg med kaffe og medbragt avis.

Powered by Labrador CMS