Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Risikoen for svangerskapskomplikasjoner og misdannelser hos foster øker vesentlig for gravide som bruker epilepsimedisin, viser en ny UiB-studie.
Tidligere forskning har antydet at kvinner med epilepsi har høyere risiko enn andre for svangerskapsforgiftning, blødninger og keisersnitt. I tillegg har det vært antydet at risikoen for misdannelser og kognitiv svekkelse hos barna er økt for denne gruppen.
En ny studie fra Institutt for klinisk medisin bekrefter at dette er tilfelle.
– Vår studie viste at risikoen for komplikasjoner og misdannelser er vesentlig økt for gravide epileptikere som bruker medisin sammenlignet med dem som ikke bruker det, sier professor Nils Erik Gilhus ved Institutt for klinisk medisin.
Studien baserte seg på epilepsiforskning de siste årene og med særlig vekt på data fra Medisinsk fødselsregister. Undersøkelsen inkluderte 942 gravide kvinner som ble behandlet med antiepileptiske medikamenter fra 1999 til 2006. Disse ble sammenlignet med en like stor kontrollgruppe som ikke brukte slike medisiner.
Hos gravide som bruker epilepsimedisin var det klart økt risiko for:
* Misdannelser hos foster (7 ganger så høy risiko)
* For tidlig fødsel (6 ganger så høy risiko)
* Blødning i svangerskapet (6 ganger så høy risiko)
* Svangerskapsforgiftning (5 ganger så høy risiko)
* Forhøyet blodtrykk (2 ganger så høy risiko)
* Keisersnitt (2 ganger så høy risiko)
Studien er nylig publisert i det anerkjente tidsskriftet Current Opinion in Obstetrics and Gynecology.
Artikkelen fortsetter under bildet. (Foto: Colourbox)
Samfunnsnyttig
Gilhus påpeker at selv om tallene virker høye så er den reelle risikoen for komplikasjoner for den enkelte medisinbruker likevel er liten. Risikoen påvises først når man undersøker større grupper.
– For eksempel så var det blandt 205 mødre med epilepsi som brukte medisiner det åtte som fødte barn med misdannelser, mot to i en like stor kontrollgruppe. For svangerskapsforgiftning var tallene henholdsvis 15 og 11 og for blødning tidlig i svangerskapet var tallene 21 mot åtte, forteller Gilhus
– Men både for den enkelte og for samfunnet er det viktig at gruppen med epilepsi behandles og følges opp slik at risikoen for svangerskaps- og fødselskomplikasjoner blir minst mulig, sier Nils Erik Gilhus.
Dilemma
Et stort dilemma som leger og pasienter står overfor er at risikoen for epileptisk anfall øker med 20 prosent under graviditet. Dette kan være farlig. Mellom 2006 og 2008 døde 14 kvinner i Storbritannia etter epileptisk anfall under graviditet. Medikamenter har god effekt mot anfall.
– Valproat, medikamentet som kom dårligst ut i studien er en god medisin mot anfall. Men på bakgrunn av vår studie, bør leger tenke seg nøye om før de setter unge kvinner på dette medikamentet, sier Gilhus.
Spis folat
En god nyhet er at rundt 75 prosent av epileptikere som bruker medisin blir anfallsfrie med medikamenter. Et alternativ er å vente til man ikke lenger har behov for antiepileptisk medisin med å bli gravid, ifølge Gilhus.
– Dersom medisin er nødvendig, bør man forsøke lavest mulig dose og ta høye doser med folat, sier Gilhus.
I tillegg finnes det gode leveregler for å redusere faren for epileptisk anfall, ifølge Gilhus. Det er blant annet snakk om å få nok og regelmessig søvn og for noen å holde seg unna skarpt og blinkende lys.