Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Professor Eystein Jansen var leiar for Bjerknessenteret i mange år, har skrive rapportar for FN sitt klimapanel og fått Christieprisen - for å nemna noko. No har han fått eit nytt, høgthengjande verv. Frå 1.juli i år vert han eit av i alt 22 medlemmer i det vitskaplege rådet i Det europeiske forskingsrådet, ERC. Dette skriv UiB Aktuelt.
Det er det vitskapelege rådet som avgjer prioriteringane innanfor ERC sitt budsjett, som i år er på meir enn to milliardar euro.
– Det er ei stor ære å bli med i det europeiske forskingsrådet sitt Scientific Council saman med ein rekkje av dei fremste forskarane i Europa, mellom anna folk med nobelpris, seier Jansen sjølv til UiB sine nettisder.
Jansen har tidlegare vore med i ERC sitt panel for jordsystemforsking.
– At Eystein no går inn i ERC sin vitskapelege komité, er ei stor fjør i hatten for Eystein, for Bjerknessenteret og for Bergen, seier Tore Furevik, direktør ved Bjerknessenteret, til UiB Aktuelt.