Etterslep i stipendiatstillinger

Publisert

I følge UFD fikk Universitetet i Bergen midler til 320 stipendiatstillinger i fjor, men her var bare 219 ansatt. Nå er det satt i gang tiltak for å sikre at fakultetene prioriterer utlysning og hurtig tilsetting i stipendiatstillingene.

Etterslepet i stipendiatstillinger kommer frem i UiBs avviksrapport til departementet som legges frem for Universitetsstyret 15. september.

Årsaken til at departementet vil granske hvordan universitetene har forvaltet midlene til stipendiatstillingene, er blant annet et oppslag i studentavisen Universitas i vår. Her ble det rettet mistanke om at flere fakultet ved UiO ventet med å ansette stipendiater for å bøte på dårlig økonomi. Nå er spørsmålet om det samme er blitt gjort ved Universitetet i Bergen.

Per 1. oktober 2004 var det registrert 207 årsverk i stipendiatstillinger finansiert av UFD ved UiB. I følge departementet hadde UiB på samme tidspunkt fått midler til 320 stillinger. I rapporten presiserer universitetet at siden ikke alle stipendiater er tilsatt i 100 prosent stilling, blant annet på grunn av svangerskapspermisjon, så er antall tilsatte høyere enn antall årsverk. Korrigert for dette var 219 personer ansatt i stipendiatstillinger ved UiB.

- Hva skyldes det store etterslepet?

- Det er nok snakk om flere forhold. For det første var vi sen med å fordele de stillingene som ble opprettet i 2004 og for det andre fører den lange tilsettings- og bedømmelsesprosessen ved universitetet til at det ofte er fire måneders opphold fra én slutter til en ny begynner. Vi kan heller ikke komme bort fra at økonomien har vært anstrengt ved fakultetene, og at de derfor kan ha ventet med å besette stillinger for å finansiere andre ting, sier ass. universitetsdirektør Sverre Spildo til På Høyden.

Han viser imidlertid til at antallet årsverk hadde økt fra 207 til 230 før sommeren og at antall tilsatt økte i samme periode fra 219 til 243. Om kort tid vil også tallet øke ytterligere i og med at det har vært utlyst 54 stipendiatstillinger i forrige semester. Det betyr at man vil komme opp til 270 tilsatte stipendiater i begynnelsen av oktober.

- Det er fremdels et sprik mellom dette antallet og det tallet UFD opererer med. Hva gjøres for å endre det?

- For å unngå mistanken om at fakultetene utsetter å tilsette i stipendiatstillinger på grunn av økonomiske forhold, har vi bestemt å vente med å stille lønnsmidlene til nye stipendiatstillinger til disposisjon for fakultetet før en stipendiat er på plass. Andre aktuelle tiltak er å forenkle tilsettingsprosessen og fordele flere stillinger til fakultetene gjennom øremerkete bevilgninger, sier Spildo.

Powered by Labrador CMS