Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Ulf Lie mottok lørdag EAIEs pris for sitt mangeårige engasjement for internasjonal utdanning – ikke minst overfor den tredje verden. Prisen ble utdelt under EAIE-konferansen i Krakow.
Ulf Lie har lang fartstid fra UiB, hvor han jobbet som universitetslektor på Engelsk institutt fra 1972 til 1987, da han tok permisjon for å lede SiB. I 1991 ble han så bedt om å bygge opp SIU (Senter for internasjonalisering av høyere utdanning), som han ledet helt fram til august 2004, da han søkte avskjed og gikk over i en rådgiverstilling. Dagen etter prisutdelingen møtte jeg Lie for å høre hans tanker om hva som vil bli viktige arbeidsoppgaver framover innen internasjonalisering. – Hva er du mest tilfreds med når du ser tilbake på ditt internasjonale arbeid de siste tjue årene?
EAIEs visepresident Fiona Hunter redegjorde for valget av nettopp Lie som årets prisvinner, og la vekt på hans store bidrag til internasjonalisering i løpet av de siste tretti årene.
– Han er en fremragende og innovativ leder som har gjort banebrytende arbeid innen sitt felt, med visjoner som aldri har vært begrenset til Skandinavia eller Europa. Hans moralske integritet overfor utviklingsland står sterkt, og han fortsetter å minne oss alle om viktigheten av et virkelig globalt engasjement. Han har skapt et av Europas aller beste sentre for internasjonalisering, forbilledlig brukervennlig og ubyråkratisk. Han beskrives som en eksellent leder, kjent for sin uformelle stil, en varm og sjenerøs person med en grunnleggende respekt for mennesker fra andre kulturer.
EAIE (European Association for International Education) er en non-profit organisasjon som jobber for å stimulere og tilrettelegge for internasjonalisering av høyere utdanning i Europa og verden for øvrig. Til årets konferanse, som ble holdt i Krakow, kom over 2000 medlemmer fra hele det europeiske området.
Prisen ”Constance Meldrum Award for Vision and Leadership” utdeles årlig til en person som over lengre tid har gitt vektig bidrag til feltet internasjonal utdanning, og som har vist gode evner innen innovasjon, ledelse og inspirasjon. I år er tredje året prisen deles ut.
Kulturell innsikt
– Det beste vi kan gjøre for utviklingsland, er å trekke dem inn i våre nettverk – som likeverdige partnere. De har kanskje elendig infrastruktur i hjemlandene sine, men jeg kan forsikre om at det ikke er noen ting i veien med hodene deres. Jeg så ikke mange afrikanere her på EAIE-konferansen, men håper at det ikke er et symptom. Skal vi få opp kvaliteten på vår norske utdanning, så må vi gå i kompaniskap med internasjonale institusjoner, skape strategiske allianser og flere joint degrees.
I slike joint degrees oppholder studentene seg utenlands ett år eller to – noe som er viktig i seg selv, slik Lie ser det.
– Da får du med deg nytt språk, ny kultur og nye perspektiver. Man skaper kort sagt kulturell innsikt, man lærer seg respekt og toleranse for andre. NORADs stipendprogram, som er et av flere programmer som vi driver ved SIU, ble nylig evaluert, og det viste seg at særlig kvinnelige studenter hadde hatt fantastisk utbytte av opphold i Norge. De kom tilbake til hjemlandene sine med en klar erfaring om at kvinner kan! Det jeg snakker om nå, handler ikke om pensum – men er en tilleggsverdi med utveksling som sådan.
Internasjonal anerkjennelse
– Vi startet SIU i 1991 med tre ansatte, i dag er vi en stor bedrift med bortimot femti ansatte, og med internasjonal anerkjennelse. Målet har vært å samle Norges internasjonale virksomhet innen internasjonalisering og internasjonal mobilitet. Jeg har absolutt ikke vært alene her, men som leder er jeg tilfreds med å ha skapt et godt miljø på SIU, med åpenhet og fokus på service overfor norske og internasjonale miljøer, og med solidaritet overfor omverdenen.
Med innføringen av Kvalitetsreformen ønsket Utdannings- og forskningsdepartementet å opprette et eget senter for internasjonalisering. Etter forhandlinger med Universitets- og Høgskolerådet ble SIU 1. januar 2004 valgt som dette nasjonale senteret.
– Dette er en skillelinje for SIU, som blir et helt nytt senter med nye oppgaver. Så jeg tenkte: Nå er SIU stort og velfungerende, jeg er fornøyd med det jeg har oppnådd, og dette er et beleilig tidspunkt å overlate lederskapet til andre.