Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Er matematikk på kollisjonskurs med feminine verdier? Onsdag 25.september arrangeres en konferanse på CMI om jenter og matematikk for lærere i grunnskolen og videregående skole.
– Vi ville samle lærere i bergensområdet for å informere om Minerva-prosjektet. og få et skikkelig fokus på jenter og matematikk. Målet for Operasjon Minerva er å rekruttere jenter inn i realfagene - slik at de seinere skal kunne begynner i realfagsjobber, sier møteleder Inga Berre. Hun er stipendiat ved for Matematisk institutt og jobber for Operasjon Minerva. – Når det er problemer med å rekruttere til realfagene er det synd at vi bare kan rekruttere fra halvparten av årskullene, sier Inga Berre. Hun viser til at jenter har bedre resultater i realfag både i grunnskole og videregående skole - og at det ikke finnes noen gode grunner til at jenter nesten er fraværende. Disse er i såfall kulturelle; og på konferansen spør matematikeren Kjellrun Hiis Hauge, stipendiat ved Havforskningsinstituttet, nettopp om matematikk er på kollisjonskurs med feminine verdier.
Tema for konferansen er “jenter, matematikk, naturvitenskap og teknologi”. Blant annet blir det fokus på hvordan jenter og gutter presterer i realfag - og hvilken rolle kjønn spiller når det gjelder holdninger. Matematikkprofessor ved UiB, Audun Holme, går inn på kvinner i matematikkens historie.
Matematikk ikke feminint nok?