– Folk forsvinner

Publisert

Folk som forsvinner ut i andre yrker og tilsettingsprosesser som tar lang tid er deler av forklaringen på underforbruket ved Det juridiske fakultet og Det psykologiske fakultet.

I universitetsstyremøtet i forrige uke uttrykte ledelsen bekymring for at overføringene fra fakultetene ser ut til å øke.

Ved Det juridiske fakultet er prognosen etter andre tertial at 7 millioner kroner vil bli overført fra 2011 til 2012. Det er dobbelt så mye som fra 2010 til 2011.

– Vi klarer ikke å holde på folk. De tar permisjon for å gå ut i advokatyrket, hvor betalingen er bedre. Nå har vi to ute i permisjon, begge er advokater, sier dekan Asbjørn Strandbakken da han skal forklare at Det juridiske fakultet ligger an til å doble overføringene sammenlignet med i fjor.

Et annet moment mener han er at det tar for lang tid å få inn nye folk.

– Vi hadde foreslått å ha tiltredelse til sommeren i to stillinger som ble utlyst i vår, men de tiltrer først i løpet av høsten. Det var meningen at ytterligere to skulle tiltre 1. desember, men det blir neppe på denne siden av året. I tillegg har vi avviklet alt som heter lektorordninger, og det tar en stund å erstatte dem, sier Strandbakken.

Ekstern finansiering
Samtidig forteller han at fakultetet har vært veldig flinke til å skaffe ekstern finansiering. Dette er noe han mener de vil være avhengige av i årene som kommer.

– Det er mange faktorer som gjør at vi har et underforbruk i år. Men de ansettelsene vi har gjort i år medfører at forbruket neste år overstiger underforbruket i år. Vi skal få dette til med eksterne inntekter og slikt, men vi er veldig avhengige av å få tilført midler i et langtidsperspektiv.

– Er det ikke vanskelig å lobbe for mer penger når dere ikke bruker opp pengene dere har?

– Vi kan ikke bare fokusere på øyeblikket. Vi må se på fakultetets behov i et langtidsperspektiv. Det er ingen grunn til å hoppe i stolen av glede av dette, en øyeblikksmåling gir ikke rom for langsiktige perspektiv. Det blir misvisende å si at økonomien ved juridisk fakultet er god. Likviditeten er god, men økonomien er ikke bra, sier Strandbakken.

Les også: Lavt forbruk bekymrer ledelsen

– Uvanlig situasjon
Også Det psykologiske fakultet ble trukket frem som et fakultet med betraktelig høyere overføringer enn forventet. Ifølge fakultetsdirektør Ragna Valen ligger det an til overføringer på mellom 15 og 17 millioner kroner, inkludert øremerkede fellesavsetninger for blant annet lektorutdanning og praksisplasser. 

– Dette er uvanlig for vårt fakultet, da overføringene tidligere har vært lave og enkelte år også negative. De forventede overføringene i år skyldes flere forskjellige faktorer. Fakultet har i 2011 hatt en litt spesiell budsjettsituasjon. Vi har en meget positiv budsjettøkning grunnet betydelig økt resultatfinansiering etter svært gode faglige resultater i 2009 både på forskningssiden og undervisningssiden. Etter flere år med en vanskelig budsjettsituasjon, der en i flere år hovedsakelig har dekket avgang i stillinger med vikarmidler for undervisningsoppgaver, planla fakultetet fra 2011 utlysning og tilsettinger i mange faste vitenskapelige stillinger igjen, skriver Valen i en e-post til På Høyden.

Forventer økte kostnader neste år
– Universitetsledelsen uttrykker bekymring for at tildelte ressurser ikke settes i virksomhet, men at overføringene i stedet vokser. Hvorfor klarer ikke fakultetet å bruke de tildelte ressursene i inneværende år?

– Fakultetet har i høst ni faste vitenskapelige stillinger i prosess for tilsetting i tillegg til åtte stipendiatstillinger og fire til seks egenfinansierte postdoktorstillinger. I planleggingsfasen for 2011 trodde vi at utlysing og tilsettingsprosesser skulle gå like raskt som tidligere år. Men på grunn av at fakultetet gjeninnførte instituttorganisering høsten 2010 har det tatt atskillig lengre tid å innføre gode og effektive rutiner ved komiteoppnevninger, arbeid, innstillinger med mer på instituttene. Generelt har vi i år har hatt flere måneders forsinkelser. Fra neste år, når tilsettelsene er klare, vil også budsjettbalansen bli tilfredsstillende, skriver Valen. 

I tillegg til forsinkelser i tilsettinger har fakultetet ifølge Valen også en betydelig øremerket avsetning til praksisplasser og lærerutdanningen. Hun forteller at avsetningen har økt på grunn av færre studenter enn planlagt fra de aktuelle fakultetene til PPU-studier, og fortsatt ikke fullt antall studenter på lektorutdanningen.

– Praksiskostnadene er høye, og svingninger her gir store utslag i forbruk og regnskapstall. Antall studenter på lærerutdanningen viser en positiv økning, og en har mindre frafall. Fra neste år forventer vi økte kostnader også der, skriver hun.

Powered by Labrador CMS