Med RV Lance i nordisen

Publisert

Forskningsskipet RV Lance lot seg fryse inn i polisen nord for Svalbard i vinter – med forskere fra Universitetet i Bergen om bord. Se bildene fra toktet.

– Vi kom tilbake til Longyearbyen fredag før påske, skriver <<vår>> fotograf, stipendiaten Algot Peterson fra Geofysisk institutt på bloggen sin.

– Da hadde vi vært seks uker i isen. RV Lance lå allerede i isen, og forskergruppen ble ført et stykke med kystvaktskipet Svalbard så langt det lot seg gjøre, og deretter videre med et Superpuma det siste stykket for å avløse mannskapet på Lance.

To kraftige stormer drev forskningsskipet langt sydover. Ved iskanten bar det ut for å redde det vitenskapelige utstyret før isen tok slutt.

Norske og utenlandske forskere samarbeider om å samle inn data fra polisen og havet under isen for bedre å forstå hva som vil skje i framtiden. National Geographic er med på deler av toktet og har allerede publisert fire saker fra toktet. Det er planlagt en større artikkel i den trykte versjonen til neste år. 

Powered by Labrador CMS