NHH-professor Kjell Gunnar Salvanes etterlyser mer spisset forskning. Her en representant fra et fremragende forsningsmiljø som er satset mye på; nobelprisvinner Edvard Moser. Han er i samtale med Trond Mohn, en viktig bidragsyter til bergensk forskning, og Bodil Friele. Arkivfoto: Dag Hellesund

NHH-professor vil ha mer spisset forskning

Publisert

Økonomiprofessor Kjell Gunnar Salvanes satt i produktivitetskommisjonen. Han mener norsk forskning er for spredt og for lite spisset.

– Skal vi klare en gradvis omstilling til en kunnskapsøkonomi, og bort fra en økonomi basert på naturressurser, må vi få atskillig mer ut av pengene vi putter inn i kunnskap og forskning om vi skal videreutvikle levestandarden her til lands.

Det sier NHH-professor Kjell Gunnar Salvanes til Bergens Tidende (saken er bak betalingsmur).

Salvanes satt i den regjeringsoppnevnte Produktivitetskommisjonen, som forrige uke leverte sin andre rapport. I rapporten blir det pekt på hva som kan skje når oljenæringen ikke lenger vil være den samme motoren for vekst: Vi kan få stagnerende levestandard og store offentlige underskudd. I en pressemelding fra kommisjonen blir det lagt vekt på at feltene utdanning, forskning, innovasjon og næringsdynamikk blir viktige, og at det må gjennomføres tiltak for høyere vitenskapelig kvalitet i norsk forskning og bedre samarbeid mellom forskning og næringsliv.

Sterkere prioriteringer
- Hovedproblemet er at norsk forskning er altfor spredt og for lite spisset. Og som leder av Produktivitetskommisjonen Jørn Rattsø også har sagt, er det ingenting som over så skjermet her til lands som jordbruket og forskningen, sier Salvanes til BT.

Han sier det er et paradoks at bare en liten del av den norske forskningen er finansiert med internasjonale midler det har vært konkurranse om, og peker på at mens man innen idrett og kultur er elitistiske, så dyrker man likhet innen forskning og utdanning.

Det trengs sterkere prioriteringer, mener Salvanes, og også mer private penger. I Bergen bidrar Trond Mohn og Jebsen-familien, både gjennom Bergens Forskningsstiftelse og andre kanaler. Men innslaget av private penger til forskning er likevel mye mindre i Norge enn i nabolandene, sier Salvanes.

Olsen er enig
UiB-rektor Dag Rune Olsen er ikke direkte uenig med Salvanes. Han mener det er oppsiktsvekkende at kommisjonens rapport har fått så lite oppmerksomhet.

Olsen sier til BT at han er mener at forskningsmidlene blir smurt tynt utover hele sektoren i stedet for å bruke dem på miljøer som evner å levere forskning på internasjonalt akseptabelt nivå.

Powered by Labrador CMS