Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland sender ut et forslag til ny standardavtale for forsknings- og utredningsoppdrag i disse dager.
Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland sender ut et forslag til ny standardavtale for forsknings- og utredningsoppdrag i disse dager.
– Forskning skal ikke være til salgs, sier statsråden i en pressemelding fra Kunnskapsdepartementet.
I fjor ble det avslørt at offentlige oppdragsgivere hadde forsøkt å påvirke konklusjonene i forskningsrapporter. Samtidig ble det satt søkelys på at mange offentlige oppdragsgivere bruker den såkalte konsulentavtalen til oppdrag der de kunne benyttet Kunnskapsdepartementets standardkontrakt for oppdragsforskning.
Etter avlsøringene satt Aasland ned en arbeidsgruppe med medlemmer fra Regjeringsadvokaten, DIFI og Kunnskapsdepartementet for å gå gjennom avtalen. Forslag til en ny standardavtale skal ivareta to sentrale behov:
*Oppdragsforskernes behov for en sterkere understrekning av den akademiske friheten innenfor oppdragets rammer – resultatene skal være uavhengig og troverdige
*Oppdragsgivernes behov for en avtale som er enklere å bruke og bedre tilpasset deres behov.
Målet er at den nye avtalen blir standarden for alle offentlige oppdragsgivere, ifølge Aasland.
Les forslag til ny standardavtale her.