Forskningsrådet foreslår stort program om havbruk

Publisert

I forbindelse med Store satsinger 2004 foreslår Forskningsrådet etablering av fem nye store programmer. «HAVBRUK - en næring i vekst» er ett av de foreslåtte programmene.

Målet med programmet er blant annet å bidra til videre utvikling av laksenæringen og legge til rette for utvikling av nye arter og nye former for oppdrett samt sikre en bærekraftig produksjon. Programmet bør ha en årlig økonomisk ramme på 100 - 150 mill. kroner. Dette vil kreve en økning på 30 - 80 mill. kroner ut fra dagens situasjon, heter det i en pressemelding fra Forskningsrådet.

De andre nye programmene som er foreslått er:

- FremRen (Fremtidens rene energisystem)
- Petromaks (Forskning for maksimal utnyttelse av petroleumsreservene)
- VERDIKT (Kjernekompetanse og verdiskaping i IKT)
- NORKLIMA (Klimaendringer og konsekvenser for Norge)

Etablering av store programmer er en oppfølging av evalueringen av Forskningsrådet, hvor det anbefales etablering av større satsinger som kan pågå over en 5-10 års periode. Satsingene er valgt ut fra hva som er nasjonale forskningspolitiske prioriteringer og viktige sektorpolitiske mål. Samtidig skal satsingene spenne over grunnforskning, anvendt og næringsrettet forskning.

Målet med satsingene er å fremme mer tverrfaglig forskning, og vil innebære at avdelingene i det nye Forskningsrådet må jobbe sammen for å realisere satsingene. På enkelte områder vil etablering av store programmer være en ny måte å organisere forskningen på, og medføre at de ulike forskningssatsingene spisses mot felles målsetninger. På andre områder er utfordringen å få til ny forskning av et stort nok omfang for å oppnå forskningsstrategiske og sektorpolitiske målsetninger.

Powered by Labrador CMS