Geir Ellingsrud er ny rektor ved UiO

Publisert

Matematikkprofessor Geir Ellingsrud er valgt som ny rektor ved Universitetet i Oslo. Han fikk totalt 56 prosent av stemmene.

– Det vil nok bli forandringer i universitetspolitikken når mitt rektorat overtar, sammenliknet med politikken til dagens rektorat, sa Geir Ellingsrud i en kommentar til Uniforum like etter at det var klart at han kom til å vinne rektorvalget.

Geir Ellingsrud, født 1948, er professor i matematikk. Han arbeider innen feltet algebraisk geometri, i senere år i grenselandet mot teoretisk fysikk, i følge presentasjonen på UiOs nettsider. Han fikk NAVFs pris for utmerket forskning i 1988 sammen med to kolleger, og for tiden er han nestleder i CMA, et av sentrene for fremragende forskning. Ellingsrud har også vært ansatt som professor i matematikk ved Universitetet i Bergen fra 1989-1992.

De siste årene har Ellingsrud engasjert seg i universitetspolitikk, og han var blant annet en sentral person i bevegelsen Vox Academica som han også var en av initiativtagerne til.

Den nyvalgte rektoren, prorektor Haakon Breien Benestad og viserektorkandidaten Inga Bostad understreker faglig frihet, uavhengighet og kritisk tenkning.

“Vi vil fremme universitetsdemokratiet. Hele universitetssamfunnet, studenter og alle ansatte, må sikres medvirkning og innflytelse. Grunnenhetene må selv bestemme sin styringsstruktur, men det må være representative styrer på fakultetsnivå. Dekaner og rektor skal velges. Rektor skal være styreleder. Vi vil lede universitetet med en åpen holdning til kritikk og impulser fra hele universitetssamfunnet”, skriver de i en presentasjon på UiOs nettsider.

På andreplass med 43,9 prosent av stemmene kom Lars Walløe/Frøydis Hertzberg. Medisinprofessor Stein Evensen og Biologiprofessor Kristian Gundersen var begge ute tidlig etter at de fikk henholsdvis 11 prosent og 14, 25 prosent av stemmene etter første runde. Fanny Duckert/Nils Christophersen hadde 26, 17 i tredje runde. I alt var det fire runder i opptellingen.

Uniforum melder om rekordhøy valgdeltakelse. 1869 av de vitskaplige tilsatte brukte stemmeretten sin mens 1330 teknisk/administative tilsatte stemte. Blant studentene var det 3569 som deltok i rektorvalet.

Powered by Labrador CMS