Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Geofysisk institutt skal pusses opp for 70 millioner kroner. Når UiB nå får halvparten av summen fra regjeringen, betyr det at mer enn ti år gamle planer kan realiseres.
– Nå hiver vi oss rundt. Planene er klare, og allerede neste uke blir prosjektet sendt ut på anbud, sier eiendomsdirektør Even Berge.
Tirsdag skrev Bergens Tidende at UiB får 35 millioner kroner til opprustning av Geofysisk institutt. Det er vestfløyen av bygget, som har adresse Jahnebakken 5, som skal totalrenoveres. Pengene kommer fra Kunnskapsdepartementet. I statsbudsjettet for 2015 ble det satt av 70 millioner kroner til opprustning av forskningslokaler. Summen blir delt mellom UiB og NTNU, som får penger til Kjemiblokk 3.
– Betyr enormt mye
– Disse midlene betyr at vi får realisert planene som har eksistert helt siden Bjerknessenteret fikk status som Senter for fremragende forskning: Å få samlet klimamiljøet, sier mat.nat-dekan Helge K. Dahle.
– Det betyr enormt mye at vi nå får realisert en klimaklynge, legger han til.
– Med denne oppgraderingen kan UiB samle Nordens fremste og største miljø innen klimaforskning. Disse miljøene har til nå sittet spredt i dårlige og slitte lokaler, sier kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen i en pressemelding.
Lobbyering
På bildet i BT smiler rektor Dag Rune Olsen sammen med stortingsrepresentant Peter Chr. Frølich.
– Det er Stortinget som har vedtatt ordningen. Og selv om det er regjeringen som har valgt ut hvem som skal få penger, er det slik at gode prosjekter blir lobbyert for. Så jeg kan med stolthet stille opp sammen med Olsen. Det er liten tragedie at geofysen har stått tom, sier Frølich.
Stian Stang Christiansen, kommunikasjonsrådgiver i Kunnskapsdepartementet, skriver i en e-post til På Høyden at det var en helhetsvurdering som gjorde at nettopp UiB og NTNU fikk penger i denne omgang. Han skriver også at departementet tar sikte på å å tildele oppgraderingsmidler også i 2016, men tar forbehold om Stortingets vedtak om budsjettet for 2016.
– Vi vil da ta utgangspunkt i søknadene som allerede er mottatt, men institusjonene vil ha mulighet til å justere sine prosjektinnspill, skriver Christiansen.
– Når man sier at det er en helhetsvurdering, betyr det at det er en politisk beslutning. Det er bare å se på hvem som fikk pengene. Regjeringen har valgt å gi pengene til to aktører, ikke klatte midlene utover. Det betyr at man har ønsket å styrke de sterkeste miljøene, sier Frølich.
Skal bruke penger fra Autogården
Berge sier at universitetet selv ikke har hatt økonomi til å sette i gang med dette prosjektet. Jahnebakken 5 har stått tomt siden Institutt for biologi flyttet ut i 2009, og rehabiliteringsprosjektet har de siste årene stått høyt på listen når universitetsstyret har sagt hvilke byggeprosjekter som bør prioriteres.
– 70 millioner kroner er ikke en fantastisk stor sum. Men det er svært gledelig at UiB får halvparten av disse pengene. Det tror jeg kommer av at vi hadde et fiks, ferdig prosjekt, sier rektor Dag Rune Olsen.
Også han peker på viktigheten av at klimamiljøet nå kan samles.
– Hvordan skal UiB finansiere de resterende 35 millionene?
– Nå skal vi selge Autogården, og jeg regner med at vi får inn en del inntekter på det. I tillegg har vi allerede en intensjonsavtale om at Uni Research skal leie deler av geofysen, sier rektor.
Planen er at rehabiliteringen skal være ferdig allerede i januar 2017.
Olsen har en plan
Men mens det nå eksisterer en plan for å få ferdig oppgraderingen av bygget fra 1928, er det et annet bygg som mangler finansiering for å fremstå som nytt: Universitetsmuseet.
Rektor understreker at museumsprosjektet ikke var noe UiB kunne søke midler til gjennom denne ordningen. Men han har en plan:
– Nå arbeider vi frem mot revidert nasjonalbudsjett for å få inn penger til siste del av museet. Jeg vil lufte dette med et ikke ubetydelig knippe stortingspolitikere allerede torsdag. Jeg skal til Oslo for å delta på en prisutdeling, og har tenkt å tilbringe dagen på Løvebakken, sier Olsen.
Stortingsrepresentant Frølich sier at museet er en av sakene som er viktig for Bergen.
– Den blir det jobbet med jevnt og trutt, og den står på listen over viktige bygg, sammen med blant annet nytt tinghus og ny politistasjon.