Hva skjer med aulaen?

Klokka 10 i dag vil regjeringen legge fram forslaget til neste års statsbudsjett. – Bevilgningen til aulaen bør komme nå, sier rektor Sigmund Grønmo.


Rektor Sigmund Grønmo har ivret for den nye aulaen i sørfløyen av bygget på Muséplass. En ny aula vil romme 500 mennesker, og vil kunne tjene som Universitetets nye storstue. Ønsket er å bruke den til alt fra studentarrangement til forelesninger og konserter. Men fra politisk hold har pengene latt vente på seg. En ny aula vil kunne være av stor betydning for hele UiB, mener Sigmund Grønmo.

Har prioritert andre bygg
– Denne bevilgningen skulle vi egentlig ha hatt i revidert nasjonalbudsjett i mai, og når vi ikke fikk den da, bør den i hvert fall komme nå, sier han til På Høyden.

UiB har bedt om 10 millioner i oppstartsbevilgning. Statsråd Rigmor Aasrud uttalte i juli til På Høyden at blant annet det nye odontologibygget og de nye høyskolebyggene gjorde det vanskelig å finne midler til aulaen på revidert budsjett i år

Dermed ble det klart at aulaen ikke vil bli klar til grunnlovsjubileet i 2014.

–Puslete
– Uten midlene blir det en mer puslete feiring av Christie som grunnlovsfader, landets første stortingspresident og dessuten som bygger av kunnskapsnasjonen gjennom etableringen av museet som forløperen for UiB. Grunnlovsfeiringen blir da mindre nasjonal, sa Grønmo til På Høyden.

– Mer til fri forskning
Sigmund Grønmo har også klare ønsker om å få styrket grunnbevilgningene, uten for mye øremerking.

– Slik kan vi kan få bedre balanse mellom ressurser og aktiviteter, for dermed å få handlingsrom til å prioritere den faglige kvaliteten enda høyere, både i forskningen og i utdanningen.  Støtte til fri og grunnleggende forskning vil være viktig for universitetene. Flere stipendiatstillinger og mer midler til infrastruktur og utstyr bør også være høyt prioritert, sier han til På Høyden.

Sigmund Grønmo har imidlertid ikke forventninger om de store overraskelsene når finansminister Sigbjørn Johnsen legger fram statsbudsjettet i dag.

– Erfaringene fra de senere årenes statsbudsjetter tilsier imidlertid at jeg ikke har forventninger til store eller vesentlige endringer i det kommende statsbudsjettet.

Foto: Fredrik Mandal

Powered by Labrador CMS