Rektor Åse Løkeland under en konferanse i Oslo tidligere i vinter. Foto: Cicilie S. Andersen

- Hvem skal drive lærerutdanning

Publisert

Ingen lærerutdanning, ingen høyskole, frykter HiSF-rektor Løkeland.

«Arbeidet med å bygge strukturen for å sikre morgendagens kunnskapssamfunn er ikke over med denne meldingen til Stortinget», advarer statsråd Torbjørn Røe Isaksen.

– Særlig på Vestlandet må prosessen fortsette, sa statsråden. Et tydelig signal til minst én institusjon på Vestlandet.

Ingen nåværende selvstendighetslinje er en garanti for å stå alene i fremtiden.

– Vil gjerne vite reglene før spillet starter
Høgskolen i Sogn og Fjordane kommer til å følge selvstendighetssporet, bekrefter rektor Åse Løkeland. Men hun kunne ønske å ha fått vite om de nye kvalitetskriteriene når fusjonsdebatten i Sogn startet i høst.

– Først blir vi invitert til å spille, så blir vi presentert for spillereglene, sier hun.  – Det er klart at det hadde blitt en annen prosess om statsråden presenterte tvangsfusjoner i stortingsmeldingen. Det ville blitt en opphetet debatt, tror jeg.

Framtiden for Høgskolen i Sogn og Fjordane vekker manges interesse - også mediene. Åse Løkeland hadde Vestlandsrevyen til stede under streamingen fra pressekonferansen. Senere skal hun snakke med Klassekampen, i tillegg til lokale NRK og lokalavisene.

– Jeg hører at statsråden sier at ikke siste ord er sagt. 

Frykter for masterprogrammer og lærerutdanning
HiSF har fem masterprogrammer og 20 bachelorprogram,- totalt har høgskolen 45 studietilbud, med stort og smått. Mastertilbudene er innenfor lærerutdanning, idrett, samhandling i helse og sosialtjenester og organisasjon og ledelse.

Ett av masterprogrammene er nylig besluttet lagt ned.

Samtidig er idrettsmasteren svært populær. Høyskolen må ta en ny gjennomgang av masterporteføljen når detaljene i de nye kvalitetskravene blir kjent, mener Løkeland. Ambisjoner om nye masterprogrammer må revideres i lys av de nye retningslinjene. 

– Vi legger merke til at statsråden ikke legger vekt på Studiebarometeret og studentenes tilfredshet. Det store cluet blir finansieringsordningen. Vi lurer på hvem som skal drive lærerutdanning her i landet. Jeg kan ikke forestille meg høyskolen uten lærerutdanning.

Halvåpen UiB-rektor
Samtidig uttaler Dag Rune Olsen at dialogvinduet fremdeles står åpent - via Høgskolen i Bergen. 

– Vil du ta imot Høgskulen i Sogn og Fjordane?

– Jeg har vært veldig støttende til Ole Gunnar Søgnen (HiB-rektor, journ.anm) sitt initiativ om en profesjonshøgskole i vest. Det er jo et forslag som ikke har fått så stor åtgaum. Men jeg har sagt at vi ønsker å samarbeide med HiB om hva vi kan gjøre for Høgskulen i Sogn og Fjordane, blant annet for å få på plass femårig lærerutdanning. Så får vi se om det er nok.

Powered by Labrador CMS