Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Institutt for kunst ønsker å bytte navn til Kunstakademiet. Viktig for den utadrettede profilen, sier instituttleder Aashild Grana.
Da Fakultet for kunst, musikk og design (KMD) ble opprettet fra nyttår 2017, bestod det av tre institutter. Griegakademiet – institutt for musikk var allerede et institutt ved Det humanistiske fakultet. Men resten av KMD bestod at den gamle Kunst- og designhøgskolen i Bergen (KHiB) – som igjen var en fusjon mellom Vestlandets kunstakademi og Statens høgskole for kunsthåndverk og design. Denne delen ble delt i to; Institutt for kunst og Institutt for design.
Alt henger som kjent ofte sammen med alt. Nå ønsker det som i dag heter Institutt for kunst å bytte navn – tilbake til Kunstakademiet. Universitetsstyret skal behandle saken torsdag, og innstillingen er at det nye navnet skal være Kunstakademiet – Institutt for samtidskunst.
- Vi har ønsket å hete Kunstakademiet helt siden overdragingen av KHiB til UiB. Vi ønsker å være en del av universitetet, men for den utadrettede virksomheten vår spiller navnet en rolle. Et navn som Kunstakademiet signaliserer at «her er vi», sier instituttleder ved, foreløpig, Institutt for kunst, Aashild Grana.
Hun viser til at både Universitetet i Tromsø og NTNU bruker navnet Kunstakademi om sine kunstinstitutt. Også i Oslo finnes det et kunstakademi, som en del av Kunsthøgskolen i Oslo.
- Kunstverden er ikke veldig stor, og navnet «Kunstakademiet» vil kunne gjøre det lettere for oss å være nær praksismiljøet, sier Grana.
Fakultetet behandlet saken om navnevalg i vår. I saksutredningen heter det at «ønsket om å endre navn er begrunnet i et ønske om å fremstå med en tydelig identitet og profil for omverdenen. Begrepet kunstakademi er et gammelt internasjonalt og velkjent begrep som umiddelbart gir signaler om hva og hvem instituttet er. Institutt for kunst poengterer at det er svært viktig for dem å ikke bli anonymisert gjennom et nøytralt navn, men fremstå som en tydelig og sentral aktør på den internasjonale kunstutdanningsarenaen».
I sakspapirene til Universitetsstyret blir det pekt på at spørsmålet om navn på fakultetets institutter ble vurdert allerede da KMD ble opprettet, men det ble anbefalt at dette skulle inngå i fakultetets arbeid med strategi og profilering.
- Det har vært en lang prosess, men vi har holdt saken varm, sier Grana.
I utgangspunktet var forslaget at instituttet skulle hete «Kunstakademiet – institutt for kunst».
- Men det var ikke godt språklig, med «kunst» og «kunst», sier Grana.
Forslaget til vedtak nå er derfor Kunstakademiet – institutt for samtidskunst.
Dette betyr at det bare er Institutt for design som kommer til å ha «institutt» først i navnet. Miljøet er ikke bare fornøyd med det. I et notat som lå ved fakultetsstyrepapirene i vår, heter det at designmiljøet er bekymret for hvilke signaler det gir i forhold til fellesskap og helhetstenkning dersom det bare er deres institutt som har et slikt navn. «Institutt for design stiller seg positiv til navneskifte dersom vi får anledning til å diskutere og drøfte konsekvensene av at design er det eneste av tre institutt som ikke har akademiet i navnet, og hva det betyr for fakultetet som helhet. Forslag fra studenter og ansatte har kommet med forlag på Design Akademiet/ Design Academy, som er vanlig navn på internasjonale likestilte design utdanninger», heter det.