Jordskjelvstasjonens siste fredagsseminar

Publisert

– Det ble en hyggelig kveld med mye mimring og latter, forteller professor Karsten Storetvedt. 13. desember var han en av ordstyrerne på siste tradisjonsrike fredagsseminar i Jordskjelvstasjonens historie.

Jordskjelvstasjonen har en lang historie. I utgangspunktet kom registrering av jordskjelv i gang under Bergen Museum tidlig på 1900-tallet. I 1960 ble stasjonen gitt status som eget institutt, mens dagens Institutt for den faste jords fysikk (IFJ) oppsto i 1990 i forbindelse med sammenslåingen av Avd. C ved Geofysisk institutt. Til nyttår står enda en sammenslåing for døren. Da slås IFJ sammen med Geologisk instiutt og blir en del av det nye Institutt for geovitenskaplige fag. Derfor mente jordskjelvianerne, med professor Eystein Husebye i spissen, at det siste tradisjonsrike fredagsseminaret før den forestående nye instituttetableringen måtte gjenspeile den faglige utviklingen som har vært knyttet til Jordskjelvstasjonens virksomhet gjennom mer enn 40 år. Seminaret ble holdt i UiBs representasjonsbolig i Villaveien 9, som var arnested for Jordskjelvstasjonen i de formative årene fra 1960-1977.

Morsom mimring

– Jeg og min gamle studiekamerat professor Eystein Husebye var faktisk med på å male opp disse lokalene i Villaveien som hovedfagsstudenter på begynnelsen av 60-tallet. Vi fikk 6,25 kroner timen, minnes professor Karsten Storetvedt, som synes det var veldig hyggelig å være tilbake på gamle tomter og møte mange av sine gamle studenter. Spesielt siden han forlot IFJ til fordel for Geofysisk institutt for 12 år siden.

Mange tidligere aktive studenter var invitert til å bidra med innlegg og gode historier. Blant annet gjorde tidligere statsråd Lars Gunnar Lie stor suksess med historier om morsomme forsnakkelser fra Stortinget, mens andre fortalte historier fra den gode gamle studietiden.

– Det er som med militæret. Det var slitsomt mens det sto på, men veldig artig å snakke om etterpå, humrer Storetvedt.

I tillegg til de artige historiene var det også allsang og musikalsk underholdning av Gullgubbene på seminaret. Gullgubbene, med tidligere hovedfagsstudent Sveinung Melkild som primus motor, består av medlemmer av Studentersangforeningen som har klart den kunst å oppnå gullmerket, en utmerkelse som gis når man har vært med på tusen øvinger i sangforeningen. Men så er også gjennomsnittsalderen til Gullgubbene 77 år.


Positivt tiltak

Ikke alle ved IFJ har vært like begeistret for at de nå skal slås sammen med det mye større Geologisk institutt. Blant allsangene var blant annet en sørgevise med følgende avslutningsvers: “Uff eg e så trist og mutt, vårt berømte institutt. Blir no Institutt for geovitenskaper. Slutt på vår jordskjelvstasjon. Faste jord er vår pasjon. Vi vil stå på, vi e ikkje noen taper.”

– Likevel ble dette en mye hyggeligere kveld enn det man kanskje kunne tro på forhånd. Det ble ikke snakk om å administrere noe likfølge. Tvertimot ble dette en god opptakt til dannelsen av et nytt institutt. Humøret var på topp, sier Storetvedt og berømmer professor Husebye for det positive tiltaket.

– Alle som har ringt meg i etterkant forteller at de hadde en veldig trivelig kveld og at de var beæret over å bli invitert, sier han.

Powered by Labrador CMS