Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Blir det harde kutt i EUs budsjettmidler vil dette ramme norske forskere og bedrifter. I Europa er det et forskeropprør på gang.
Finanskrisen har for alvor nådd akademia. I går skrev På Høyden at Erasmus-programmet står i fare. Også de kommende budsjettforhandlingene i EU kan få store ringvirkner i Norge. Dersom kuttene blir store vil det i neste instans også kunne ramme norske forskere og bedrifter. Siden onsdag har mer enn 86 000 forskere over hele Europa undertegnet et opprop mot kutt i Europakommisjonens forslag til forskningsbudsjett. EU-midler viktige i Norge – Forskningsmidlene i EUs rammeprogram for forskning utgjør allerede i dag en stor andel av det samlede budsjettet til norske forskere og bedrifter. Kampen om budsjettets størrelse følges derfor nøye også fra våre brukere, sier Kristin Danielsen til Forskningsrådet.no. Nobelprisvinnere i samlet front I oppropet til regjeringssjefene, som skjer i regi av «Initiative for Science in Europe», heter det: Vi ber dere om et klart signal om at investeringer i forskning, innovasjon og utdanning er blant de høyeste politiske prioriteringene, spesielt i krisetider. Da på Høyden sjekket hadde i alt 659 norske forskere signert oppropet.
Også Forskningsrådets internasjonale direktør, Kristin Danielsen, er spent på hvordan budsjettkampen vil ende.
I et åpent brev til EUs regjeringssjefer har 42 tidligere nobelprisvinnere og 5 vinnere av Fieldsmedaljen erklært sin bekymring for at de kommende forhandlingene om EUs langtidsbudsjett vil føre til kutt i forsknings- og innovasjonsbudsjettet.