Kjemper videre for storstue

Publisert

Hordalandsbenken på Stortinget kommer til UiB på fredag. Rektor Sigmund Grønmo kommer til å argumentere for midler til aulaen i Universitetsmuseet.

Da revidert nasjonalbudsjett ble lagt frem i forrige uke ble det klart at UiB ikke får midler til å ferdigstille Vestlandets storstue til grunnlovsjubileet i 2014.

Det er fremdeles et håp om å få aulaen ferdig til grunnlovsjubileet. Men det kan bare skje dersom Stortinget vedtar oppstartbevilgning i sin behandling av det reviderte budsjettet i juni.

Når Hordalandsbenken på Stortinget kommer til UiB i morgen kommer rektor Sigmund Grønmo til å ta opp aulasaken. Han kommer til å minne politikerne om at det trengs en oppstartbevilgning på 10 millioner kroner i revidert budsjett for å få ferdig aulaen til grunnlovsjubileet.

­– Uten midlene blir det en mer puslete feiring av Christie som grunnlovsfader, landets første stortingspresident og dessuten som bygger av kunnskapsnasjonen gjennom etableringen av museet som forløperen for UiB. Grunnlovsfeiringen blir da mindre nasjonal, sier Grønmo.

Artikkelen fortsetter under bildet.
Rektor Sigmund Grønmo kjemper videre for at aulaen i Universitetsmuseet skal pusses opp til grunnlovsjubileet i 2014. (Arkivfoto: Paul Sigve Amundsen)

Klargjort for arbeid
Dersom UiB ikke får oppstartbevilgningen i revidert, er det desto viktigere at vi får den i det ordinære budsjettet for 2013, ifølge Grønmo.

– Hvis ikke blir det et unødig og fordyrende opphold i Statsbyggs arbeid med aulaprosjektet. Alt er nå klargjort for hovedarbeidet med aulaen, sier han.

Grønmo vil også minne Hordalandsbenken om at Universitetet i Oslo fikk 15 millioner kroner i revidert nasjonalbudsjett i 2008 for å få sin aula rehabilitert til universitetets 200-årsjubileum.

Skuffende
Det er flere enn Grønmo som ble skuffet over manglende tildeling til museumsprosjektet 2014. Leder for det nasjonale rådet for museumsprosjektet 2014 Gudmund Hernes er en av dem.

– Det er selvsagt skuffende at vi ikke fikk midler over revidert budsjett. Flyttingen av veterinærhøyskolen fra Oslo til Ås ble en og en halv milliard kroner dyrere enn forventet, så det er jo ikke vanskelig å se hvor pengene tok veien, sier Hernes.

Han mener at prosjektet må fortsette og man må gjenta de samme argumentene som før overfor Kunnskaps- og finansdepartementet. Han mener at det også er viktig å mobilisere støtte i Stortinget, som Grønmo forsøker i morgen.

– En av mine viktigste lærdommer fra politikken er at en beslutning nesten aldri blir tatt kun én gang, sier Hernes.

Ikke overrasket
Fylkesordfører for Hordaland Tor-Christer Nilsen sier han i første omgang ble litt skuffet, men likevel ikke overrasket.

– Revidert nasjonalbudsjett er stort sett bare oppdateringer av det ordinære budsjettet. Jeg mener at neste steg bør være at komiteen jobber hardt for å få aulaprosjektet inn på neste nasjonalbudsjett, sier Nilsen.

Nilsen mener i likhet med Grønmo og Hernes at at det er viktig å ta opp aulasaken med stortingspolitikere i ulike sammenhenger.

– Når Hordalandsbenken kommer til Bergen på fredag, vil jeg ta opp saken med dem, sier Tom-Christer Nilsen.

Det har ikke lykkes På Høyden å få tak i stortingspolitikere som vil uttale seg om saken.

Powered by Labrador CMS