Ola Stave er generalsekretær i Universitets og høyskolerådet, som representerer universitetene og de statlige høyskolene i forhandlingene med Kopinor. Foto: Skjald Bøhmer Vold

Ny kopiavtale i boks

Publisert

Kopinor og universitets- og høgskolesektoren er enige om en ny kopiavtale.

Mandag 29. september var universitets- og høgskolerådet (UHR) og Kopinor hos riksmekleren. De hadde ikke klart å komme til enighet om ny kopiavtale. Den gamle gikk ut 30. september.

Partene kom fra til en avtaletekst hos riksmekleren, og avtalen har nå vært styrebehandlet hos både Kopinor og UHR i dag mandag, skriver Khrono.

– Vårt styre har sluttet seg til avtalen, og den er dermed gjeldende far nå til 30. juni 2016, forteller Ola Stave, generalsekretær i UHR.

Også hos Kopinor bekrefter de at ny avtale er godkjent og dermed gjeldende.

Nytt i avtalen
Nytt i avtalen er for de første at det nå blir en pris for alle studenter uavhengig av om de går på høgskole eller universitet. Den gamle avtalen innebar en litt billigere pris per student for høgskolene.

– Vi har fått flere nye universiteter og mange fag befinner seg både på universitet og høgskoler. Det ble ikke riktig å videreføre det gamle skillet, forklarer Stave.

Den nye prisen per studenthodet er årlig 390 kroner, mens per ansatt blir prisen 333 kroner.

Nytt system
I tillegg ligger det i avtalen at alle institusjoner må bruke et nytt system Kopinor har utviklet for å registrere og klargjøre artikler til kompendier. Ingen behøver imidlertid bruke den nye systemet for å produsere kompendier.

Det nye systemet har fått navnet Bolk. UHR er fornøyd med at de har fått gjennomslag for at sektoren har valgfrihet med tanke på om de skal bruke bolk til å produsere kompendier.

– Så har vi en avtaleperiode fram til 30. juni 2016 slik at vi ser hvordan det nye systemet fungerer, hvor mange som benytter seg av totalløsningen osv, sier Stave.

 

 

Høyere utdanning og Kopinor

Universiteter og høgskoler har en egen avtale med Kopinor.

Hvert år betaler alle institusjonene en bestemt sum inn til Kopinor årlig per student og per ansatt.

Vederlaget er regulert i avtalen mellom partene, den siste godkjent mandag 6. oktober (med varighet fra 30. juni 2016):

Per ansatt ved alle institusjoner 333 kroner

Per student (alle institusjoner) 390 kroner

Powered by Labrador CMS