Kvinner er glad i data

Publisert

Mens tidligere undersøkelser har pekt i retning av at menn finner større glede i teknologi enn det kvinner gjør, viser en studie blant førstesemesterstudenter i datafag ved UiB at kvinner i langt større grad enn menn uttrykker glede, entusiasme og fascinasjon.

– Jeg har møtt Sara som var forelsket i datamaskinen, Lise som var hekta på dataspill, Marte som syntes det var «kult å fikse maskinen», og Bente som gledet seg over å programmere fordi det brakte henne inn i en spennende og forbudt maskulin verden. Mye av gleden som kvinnene uttrykker kan oppsummeres som en glede over å lære noe som fremstår som helt nytt og fremmed for dem, sier Hilde Corneliussen ved Humanistisk informatikk, som disputerer med avhandlingen «Diskursens makt – individets frihet: Kjønnede posisjoner i diskursen om data».

Utgangspunktet for avhandlingen er et tidligere studium ved Seksjon for humanistisk informatikk i 1997. Corneliussen fant da at mennene uttrykte seg svært selvsikkert om sine datakunnskaper, mens kvinnene var mye mer forsiktige. En sentral problemstilling i avhandlingen er hvordan den rådende diskursen om at menn har et nærere forhold til teknologi, gjør at man ser et klart brudd mellom kjønnenes praktiske handlinger og deres selvpresentasjoner i forhold til data.

Les mer om prosjektet på forskning. no

Powered by Labrador CMS