Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
De bratteste trappene og smaleste dørene er inne i hodene våre. Torsdag 6. desember arrangerer UiB en konferanse som skal få ledere til å rekruttere medarbeidere med nedsatt funksjonsevne.
Dagskonferansen har fått tittelen «Ulike mennesker – like muligheter?» Hovedtema for konferansen er å sette søkelyset på hvordan universitetet kan bidra til at flere mennesker med funksjonsnedsettelser kan arbeide og gjøre karriere ved UiB, både i vitenskapelige, tekniske og administrative stillinger. – Arbeid og studier er en viktig del av folks liv. Derfor må vi gripe fatt i dette. Med denne konferansen håper vi å finne ut mer om hvordan vi kan rekruttere flere personer med nedsatt funksjonsevne, sier likestillingsrådgiver Anne Marit Skarsbø. Ønsker ledere velkommen Konferansen følger opp Handlingsplan for likestilling ved UiB 2011-2015. Gjennom handlingsplanen tar UiB mål av seg til å bli et foregangsuniversitet i sitt arbeid for rekruttering av og tilrettelegging for ansatte med funksjonsnedsettelser. – Dette er startskuddet for å øke bevisstheten i organisasjonen, sier Anne Marit Skarsbø. Vil være konkrete – Det er viktig at det kommer folk fra de ulike fagmiljøene og spesielt fra ledelsen. Det er de som har ansvaret for rekruttering, sier Anne Marit Skarsbø. Fordommer – Selvsagt kan tilgjengelighet for alle og universell utforming være vanskelig å få til raskt med den bygningsmassen vi har her på UiB, sier Anne Marit Skarsbø. – Vi ønsker at de som arbeider med rekruttering skal bli bevisste på å ikke bare se begrensningene, men også mulighetene, sier Janne Sørum. Hun er seniorkonsulent og jurist ved Personal- og organisasjonsavdelingen. – I noen tilfeller holder det med individuell tilrettelegging, sier Anne Marit Skarsbø. Man kan dessuten som arbeidsgiver få støtte av Nav til en rekke tilretteleggingstiltak. Det trenger ikke være så dyrt for arbeidsgiver, forklarer Mona Grindheim Matre. Hun er seniorkonsulent ved Personal- og organisasjonsavdelingen og arbeider spesielt med likestilling, mangfold og rekruttering. – Funksjonsnedsettelser kan være mer enn rullestolbrukere. En snakker gjerne om fysiske, psykiske og kognitive funksjonsnedsettelser, sier Mona Grindheim Matre. Skal tilsette trainee – UiB skal sende et signal om at her er det rom for alle. Dette handler om likestilling, sier Anne Marit Skarsbø.
Målgruppen for konferansen er ledelsen og alle på UiB som arbeider med personal- og organisasjonsutvikling og rekruttering.
I universitetsstyremøtet i januar i år vedtok styret en rekke tiltak som skal bidra til at også mennesker med funksjonsnedsettelser kan arbeide på UiB. Planen med denne konferansen er å komme med konkrete tiltak for å nå dette målet. En rekke foredragsholdere vil gi gode løsningsforslag til hvordan man i praksis kan gå fram for å tilsette personer med nedsatt funksjonsevne. Jan-Ole Hesselberg er kjent fra programmet Folkeopplysningen på NRK1. Han vil holde foredrag som innledning til work-shops.
Arbeidssøkere som sitter i rullestol kan lett bli møtt av arbeidsgiver med tanker om at «å ansette denne personen blir sikkert vanskelig. Her er det ikke tilrettelagt, heisen er smal, vi har ikke nok midler, og dette går rett og slett ikke».
Til neste år skal UiB lyse ut en stilling som trainee for personer med høyere utdanning og nedsatt funksjonsevne. UiB har også kvalifiseringsstipender for vitenskapelig ansatte med funksjonsnedsettelser.