Musikalsk festpillunsj

Publisert

- Alle ansatte burde få med seg en konsert i lunsjpausen, sier Frode Thorsen ved Institutt for musikk. Stikk-innom konsertene har 30-års jubileum i år og studentene byr som vanlig på et svært variert program.

Hver dag fra i morgen, torsdag 20.mai og til neste helg, fremfører studentene ved Griegakademiet sitt eksamensrepertoar. Instituttstyrer Frode Thorsen forteller at man både kan få med seg barokkmusikk på originalinstrumenter, folkemusikk, samtidsmusikk og høyromantikk i denne perioden.

- Alle burde unne seg en musikalsk smakebit disse dagene. Konsertene er gratis og fint tilpasset lunsjpausen, sier Thorsen som viser til at stikk-innom konsertene har vært en del av festpillhverdagen i 30 år.

- Vi holder til i Grieghallens foajé, Gunnar Sævigs sal og i år også Kina-samlingen i Bergen Kunstindustrimuseum. Tilbudet har vist seg å være veldig populært, særlig i helgene.

Thorsen og resten av Institutt for musikk går en travel tid i møte. På stikk-innom konsertene får studentene presentert det de har arbeidet med i løpet av ett år, og for mange blir det en generalprøve på de nært forestående eksamenskonsertene.

- Men i følge et gammelt ordtak burde vel disse generalprøvene gå dårlig?

- Ja, det heter riktignok at dårlige generalprøver gir en god premiere, men med stikk-innom konsertene har vi virkelig klart å stikke hull på den myten, forsikrer Thorsen.

Powered by Labrador CMS