Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Mating av sel og pyton sto på programmet da nye studenter ved Det matematisk – naturvitenskapelige fakultet besøkte Akvariet.
Til tross for stekende sol hele dagen pøste regnet ned da Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet inviterte til nattvandring på Akvariet. Erasmus – studentene var i flertall, så guide Remi Nilsen tok omvisningen på engelsk. Første post på programmet var mating av de vakre selene i utendørsbassenget. Selene ble trent i å hoppe opp og treffe en rød ball. Spruten sto og studentene krympet sammen langs bassengkanten. Det er litt annerledes stemning på akvariet om kvelden. Det pleier ikke være folk der så sent. Ikke rart fiskene ble forvirret over alle de nye studentene som stirret inn i hjemmene deres. En som ikke sov var pytonslangen på 18 kilo. Guide, Remi Andersen, tok den store slangen ut av ”skapet” og la den rundt nakken.
- De er så fine. Jeg har aldri sett seler gjøre slike øvelser før, sa Gerit Moser fra Østerrike. Hun skal studere biologi ved UiB. – Jeg kunne gjerne hatt en sel til kjeledyr.
Så bar turen inn i det runde, mørke rommet med små akvarier i sirkel. Kristine Fonnes stirret interessert mot akvariet fylt med små kreps. – Det er så fascinerende å se på, uttrykte hun. Kristine Fonnes skal studere til lærer i matematikk og naturfag. Nattvandringen på akvariet er derfor svært interessant med tanke på studiene i naturfag, mente hun. Så tok Kristine en kort prat med guiden på egen hånd og kom trist tilbake.
– Jeg hadde gledet meg enormt til å se klovnefisken Nemo, men den døde i går. Det var parasitter i akvariet. Nå ser jeg frem til mating av pytonslangen, sa hun.
Holdt pytonslange
- Er det noen som vil holde slangen?, spurte han. Fysikkstudent, Alexander Többens, fra Tyskland var snar med å si jeg vil. Han gikk uredd bort og fikk slangen rundt nakken og over skuldrene.
- Hvorfor ville du holde slangen?
- Jeg ville holde slangen fordi jeg aldri har gjort noe lignende tidligere og jeg tror dette blir den eneste muligheten, svarte han.
- Hvordan føltes det?
- Det var varmt og tungt.
- Hvorfor var du ikke redd?
- Så lenge slanger ikke er sultne, så er de heller ikke farlige. Jeg så jo at det gikk fint med guiden først, avslutter han med et smil.
Før vi skal gå ble slangen matet med en rotte. Studentene fulgte nøye med og hadde et snev av angst i blikket. Heldigvis var rotten allerede død. Slangen jafset den til seg og krøllet seg sammen som en ball. Dette var visst vanlig avlivingsprosedyre før rotten skulle svelges med hodet først.