- Meningskritikk får man tåle, men ikke insinuasjoner om at det kan skje deg noe, mener Hans Fredrik Marthinussen, kollega av kvinnen som har blitt truet. Arkivfoto: Jan Kåre Wilhelmsen

Skrev om flyktningrett, fikk voldstrusler

En forsker ved Det juridiske fakultet har mottatt flere sjikanerende eposter og trusler om vold etter at hun publiserte en kronikk i Aftenposten onsdag.

«Flyktningrettens «varige løsninger» gir mager trøst for syriske flyktninger. Geneve II-konferansen er en utmerket mulighet for verdenssamfunnet å vise at man tar ansvar i ett akutt tilfelle», skriver Maja Janmyr, forsker ved Det juridiske fakultet i en kronikk som ble publisert i Aftenposten onsdag.

«En neve i trynet»
Dette fikk trollene til å våkne. Like etter at kronikken var ute, fikk hun den første sjikanerende eposten. Senere kom flere. I en av epostene blir hun kalt en «islamfascistisk hore», og blir truet med «en neve i trynet».

Dette fikk kollega og professor Hans Fredrik Marthinussen til å reagere.

– Meningskritikk får man tåle, men ikke insinuasjoner om at det kan skje deg noe fordi du mener det du mener, sier Hans Fredrik Marthinussen til På Høyden.

Han forteller at ofte er avsenderne av hatmail akkurat så vage i formuleringene at de holder seg innenfor loven. Han mener imidlertid at den ene eposten Maja Janmyr fikk krysser grensen.

– Jeg er jurist, og jeg vurderer helt klart at den ene mailen min kollega fikk sorterer under straffelovens bestemmelser om trusler, sier Hans Fredrik Marthinussen til På Høyden.

Vil skremme
Han mener hensikten til avsenderne ofte er å skremme mottageren.

– Det er ikke så vanlig at slike trusler framsatt på epost blir gjennomført. Når man snakker med disse misforståtte mennene som sender slike mail, sier de gjerne at det ikke var ment alvorlig, sier Hans Fredrik Marthinussen.

– Å skrive til noen at de «fortjener å bli voldtatt» er ikke en direkte trussel, men det ligger absolutt noe under som er egnet til å skremme, sier han.

Savner et klart apparat
Hans Fredrik Marthinussen savner klare retningslinjer fra UiB om hvordan tilsatte skal forholde seg til hets og hat i innboksen.

– Jeg ønsker at UiB viser en tydeligere policy på hvordan slike trusler blir håndtert. Jeg vil at de skal være tydeligere på at det finnes et apparat, og at her har vi nulltoleranse overfor trusler mot forskerne våre, sier Hans Fredrik Marthinussen.

– Rektor: Totalt uakseptabelt
– Trusler mot våre forskere basert på ytringer de gjør i pressen er totalt uakseptabelt. Dette truer ytringsfriheten, som er en fundamental rett for alle, men det undergraver også jobben vi i akademia er satt til å gjøre i med å delta i det offentlige ordskiftet, sier rektor Dag Rune Olsen.

Han er ikke kjent med de konkrete truslene UiB-forskeren har mottatt.

Men han vil gjerne at trusler mot ansattes liv og helse blir anmeldt til politiet.

– Det er opp til den enkelte å anmelde. Men jeg vil at de som får sjikane og trusler på mail, tar kontakt med sine overordnede. De skal ikke sitte på dette alene, men kan være trygge på at UiB vil stille opp.

Powered by Labrador CMS