Ni av ti består eksamen

Publisert

90 prosent av de frammøtte bestod eksamen ved Universitetet i Bergen våren 2004.

Hele 90,6 prosent av de som møtte fram til en eksamen ved Universitetet i Bergen våren 2004 bestod. Det viser tall fra eksamensstatistikken fra UiB som legges fram i dag.

- Dette betyr at dersom tendensen holder seg ut 2004, vil ca. 4000 flere eksamener leveres til bestått i 2004 enn i 2003, noe som er svært positivt, sier viserektor for utdanning Leiv K. Sydnes.

Bedre oppmøte

Statistikken viser også at stadig flere av dem som melder seg til eksamen faktisk møter opp. Tallene viser at 70 prosent av de som meldte seg til eksamen på lavere grad våren 2004 bestod. Dette er en økning på 6,5 prosent sammenliknet med i fjor, og på hele 18,1 prosent sammenliknet med tallene fra år 2000.

- Tendensen kan indikere at studentene blir stadig mer målrettet i sine studier. En viktig målsetning i Kvalitetsreformen er å bidra til at flere studenter tar sine eksamener og gjennomfører studiene på normert tid. Når så
mange flere av de studentene som planlegger å ta eksamen faktisk består, er dette en god utvikling, sier Sydnes.


Beste på medisin

Best i klassen blant fakultetene ved UiB er Det medisinske fakultet, der 92,6 prosent av de oppmeldte består eksamen. På andre plass ligger Det odontologiske fakultet med 90,6 prosent.

Powered by Labrador CMS