Nytt klimasenter åpnet

Publisert

Med det nye Senter for klimadynamikk vil klimaskeptikere møte mye motvind fremover. Statsråd Tora Aasland åpnet det nye senteret i Bergen i dag.

– Mennesket ønsker å vite. Når det ikke lenger ønsker å vite, er det ikke lenger et menneske.

Med disse visdomsordene fra Fridtjof Nansen åpnet statsråd Tora Aasland Senter for klimadynamikk (SDK), torsdag formiddag.

Med 20 millioner kroner årlig over tolv år fra Kunnskapsdepartementet skal det nye senteret ved Bjerknessenteret analysere fremtidens- og fortidens klima, og skape større kunnskap om hvorfor klima endrer seg. 

– Trenger vi klimaforskningen? Selvfølgelig gjør vi det, og det mer enn noen gang. Hvilket grunnlag skal vi ellers ha for å få ned utslippene og forberede oss på klimaet i fremtiden, svarte Aasland sitt eget spørsmål.

Viderefører klimaforskning
Bjerknessenteret ble Senter for fremragende forskning (SFF) i 2003. Med det nye klimasenteret stopper ikke den omfattende klimaforskningen opp når bevilgningene fra SFFen går ut i 2012.

Allerede i 2010 lovet statsråd Aasland at klimamiljøet i Bergen får en bevilgning på 20 millioner kroner årlig i tolv år fremover. SKD har samme samarbeidspartnerne som Bjerknessenteret i dag, det vil si UiB, NERSC, Havforskningsinstituttet og Uni Research. Det nye senteret vil på mange måter erstatte SFFen som den viktigste motoren for Bjerknessenteret fremover.

Viktige midler
Fremover skal senteret satse på syv klimaprosjekter. Klimaforskning i toppklasse er ikke billig. I løpet av fire år vil prosjektene koste rundt 170 millioner kroner.

Mens Kunnskapsdepartementet finansierer 40 prosent av disse, må senteret skaffe resten av selv.

– Det er avgjørende for senteret fremover at det finnes nok forskningsmidler å søke på gjennom Forskningsrådet, EU og andre, sa SDK-direktør Tore Furevik.

– Klimaforskning er så viktig at man ikke kan satse på et tredjedivisjonslag. Vi må få inn selve landslaget, fortsatte han.

Senter for klimadynamikks syv satsningsområder er
:

* 5.tilstandsrapport til FNs klimapanel.
* Naturlige og menneskeskapte klimaendringer.
* Prosessforståelse og usikkerhet i klimamodeller.
* Regionale klimascenarier og ekstremvær.
* Klimasensitivitet og historiske varme perioder.
* Havnivåendringer i fortid, nåtid og fremtid.
* Karbonsyklusen og det maritime økosystemet.

Powered by Labrador CMS