Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Budsjettmessig oppfølging av SFF og FUGE er blant sakene når Kollegiet møtes for første gang i høstsemesteret,12.september.
Etter fordelingen som ble foretatt i juni gjenstår det å fordele 28 rekrutteringsstillinger (20 stipendiater og 8 postdok.), 9 millioner kroner til vitenskapelig utstyr og 8,4 millioner kroner i strategiske forskningsmidler. Universitetsdirektøren foreslår at dette i hovedsak går til de tre miljøene som oppnådde SFF-status og de fagmiljøene som har nådd opp i FUGE-sammenheng. Også Forskerlinjen ved Med.fak skal prioriteres i denne sammenheng. Av andre saker som skal framlegges for Kollegiet er blant annet intern oppfølging av ny finansieringsmodell. Det foreslåes blant annet at undervisningsbasert resultatmodul innføres med virkning fra 2003. Innføring av modul for resultatbasert forskning skjer med virkning fra 2004. Videre blant sakene er sammenslåing av Institutt for den faste jords fysikk og Geologisk institutt ved Mat.nat-fakultetet og internasjonaliseringsstrategi for høyere utdanning.
Foruten SFF-vinnerne foreslår universitetsdirektøren at blant annet at SARS og flere av de andre miljøene som kom videre til andre runde i SFF-søkeprosessen skal få rekrutteringsstillinger. Forslaget innebærer at 21 av totalt 28 tilgjengelige rekrutteringsstillinger fordeles. De sju ufordelte stillingene foreslåes vurdert seinere i sammenheng med FUGE og eventuelt andre tiltak i tråd med prioriteringene gitt i DAK-sak 47/2002. FUGE får ifølge forslaget nesten fem millioner til utstyr, mens Bjerknessenteret og Senter for pretroleumsforskning får nærmere tre millioner. Universitetsdirektøren foreslår at forskerlinjen i medisin får 300.000 til drift.Forslaget innebærer at 8 millioner kroner i strategiske forskningsmidler står ufordelt. Disse midlene må sees i sammenheng med de forhandlingsrundene universitetet nå skal ha med NFR både i forhold til SFF og FUGE, heter det i DAK-saken.
Sammenslåing av institutt