Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Kan en forsker sies opp fordi han ikke lenger passer inn i universitetets strategi? Er bortfalt arbeid gyldig som oppsigelsesgrunn? Dette vil Høyesterett nå ta stilling til.
– Det er både spennende og interessant at vi fått anken igjennom, sier advokat i Forskerforbundet Mariann Helen Olsen til Forskerforum.no.
Hun representerer en forsker i farmasi som er oppsagt fra Universitetet i Tromsø (UiT). Den oppsagte forskeren har gjennom en tiårsperiode jobbet på midlertidige kontrakter ved UiT.
Nå har Høyesterett akseptert å behandle saken hans.
Forsker passet ikke inn
Saken startet med at UiT sa opp mannen med den begrunnelse at arbeidet hans hadde bortfalt fordi hans forskningsprofil ikke lenger passet inn i universitetets nye forskningsstrategi.
Arbeidsbortfall kan være en gyldig oppsigelsesgrunn, men Forskerforbundet har ment at arbeidet ikke har bortfalt og at det fortsatt skal finnes en stilling til mannen.
Den oppsagte forskeren tok saken sin til retten, hvor han ble representert av Forskerforbundet. Forskerforbundet vant i tingretten, men tapte så i lagmannsretten.
– Arbeidsgivere bør tenke seg om
Forskerforbundets advokat, Mariann Helen Olsen, mener at denne saken viser at arbeidsgivere bør gjøre grundige vurderinger før de går til det skritt å si opp sine ansatte.
– At vi nå har fått opp denne saken i Høyesterett, viser hvor vanskelige slike vurderinger er. Jeg mener det også gir et signal til arbeidsgivere om at de bør tenke seg om når de går til et så drastisk skritt som oppsigelse, sier advokat Mariann Helen Olsen til Forskerforum.
– Vilkårene for oppsigelse er til stede
Saken kan få betydning for flere lignende oppsigelsessaker. For universitetet handler saken om hvilken frihet institusjonen skal ha til å styre sin egen virksomhet.
Odd Arne Paulsen er personal- og organisasjonsdirektør ved UiT. Til Forskerforum.no sier han at saksbehandlingen sett fra universitetets side har vært god.
– Vårt syn har vært at vilkårene for oppsigelse er til stede, og at saksbehandlingen har vært god. Så er det opp til retten å ta stilling til de rettslige spørsmålene i saken.