Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
På bunnen av en innsjø i Lyngsalpene øst for Tromsø har forskere ved Bjerknessenteret funnet rester av en bakterie som har eksistert på Jorda i mer enn to milliarder år, og som kanskje stammer fra Mars.
- Vi har tatt ut kjerner fra bunnen av et par innsjøer ved Lyngsalpene i Troms, og på den måten kan vi lese av sjøens historie de siste 13 – 14 000 årene, forteller geolog Øyvind Paasche ved Bjerknessenteret og institutt for geovitenskap ved UiB til ”Verdt å vite” på NRK.
I prøvene har man funnet magnetotaktiske bakterier, en ualminnelig liten skapning som helt på egen hånd produserer magnetitt – vårt mest magnetiske mineral. Dette kalles biogen magnetitt.Forskerne har gående et prosjekt hvor de forsøker å fange bakterien, for å finne ut mer om deres magnetiske egenskaper.
De eldste kjente utgavene av denne bakterien her på jorden er mer enn to milliarder år gamle, funnet i organiske sedimentlag - såkalte ” stromatolitter. Geologer og andre forskere diskuterer dessuten om det ikke finnes biogen magnetitt som er enda eldre, og som har sin opprinnelse fra Mars.