Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Ole Petter Ottersen er valgt til rektor ved Universitetet i Oslo. Han fikk 71 prosent av stemmene, mens motkandidat Torkil Vederhus fikk støtte fra 29 prosent av studenter og ansatte.
Ole Petter Ottersen ble i dag valgt til rektor for fire nye år. Student Torkil Vederhus fikk kun 29 prosent av stemmene ved rektorvalget. (Foto og forsidefoto:Ola Sæther/ Uniforum) Fristen for å stemme gikk ut i dag klokka 1200. Nå er resultatet fra det digitale valget klart: Ole Petter Ottersen er valgt til ny rektor ved UiO. Vant over student Med seg på laget har Ottersen Ruth Vatvedt Fjeld som prorektorkandidat og Ragnhild Hennum som viserektorkandidat. Vederhus har hatt stipendiat Sunniva Rose som prorektorkandidat og Tobias V. Langhoff som viserektorkandidat. Ottersen mot sin andre periode Ottersen fikk 71 prosent av stemmene ved valget. Motkandidat Torkil Vederhus fikk 29 prosent av stemmene. Stemmene i rektorvalget vektes slik: Vitenskapelig ansatte 53 prosent, studenter 25 prosent og teknisk-administrative ansatte 22 prosent. 85 prosent av de vitenskapelig ansatte ville ha Ottersen som ny rektor. Torkil Vederhus var studentenes favoritt, og dette sikret ham 58,3 prosent av studentstemmene. Den samlede valgoppslutningen var på 20 prosent. Dette var ifølge Uniforum.no den høyeste valgdeltagelsen i UiOs historie. Mandat for fire nye år – Dette viser at de slutter opp om programmet vi har for UiO de fire neste årene, sa han til Uniforum.no. Torkil Vederhus har i valgkampen sagt at han mener alvor med å stille som kandidat. Men han uttrykte ikke sterk skuffelse over at han ikke ble den nye rektoren. – Jeg hadde aldri trodd at vi skulle få så stor oppslutning som vi til slutt fikk. Det håper jeg får støttespillerne våre til å fortsette med å kjempe for en best mulig utdanning, undervisning og formidling på UiO, sa han til Uniforum.no. Om en måned leverer han inn masteroppgaven i informatikk, og vil da være ferdig som student ved UiO.
Slik var stemmefordelingen: Ole Petter Ottersen: Torkil Vederhus: Slik var valgoppslutningen:
Ottersen (57) hadde kun én motkandidat: Studenten Torkil Vederhus. Vederhus (23) har tidligere vært studentenes representant i Universitetsstyret, og sitter i dag i styret som vara.
Ole Petter Ottersens rektorperiode går ut sommeren 2013. I dag ble det altså klart at ble valgt til sin andre periode som rektor. Det var professor i statsvitenskap, Harald Baldersheim som kunngjorde det endelige resultatet. Han er leder av Det sentrale valgstyret.
Ole Petter Olsen tolker dette som et klart mandat fra velgerne til å styre UiO-skuta i fire nye år.