Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Mona Berg-Jensen (39) bor og jobber i Skien, har hatt veileder på Lillehammer, og har nå levert hovedoppgave i pedagogikk ved UiB - på rekordtid.
Deltidsstudiet på nett er normert til åtte semester, men skienskvinnen gjorde det unna på fem og et halvt. Dermed kom hun i mål nesten ett og ett halvt år før tiden, og er første student som fullfører hovedfagseksamen i pedagogikk på nett ved UiB. Ved siden av studiet har 39-åringen hatt full jobb som rektor ved Siljan Ungdomsskole i Skien. - Men jeg er ingen superkvinne, alle kan klare å gjennomføre et slikt hovedfag, dersom de setter seg delmål underveis. Selvsagt trenger man å være svært motivert, sier Mona Berg-Jensen, som innrømmer at hun også er svært strukturert. - Dette er et eksempel på et svært vellykket trekantforhold, sier veileder og professor i pedagogikk, Harald Thuen fra Høgskolen i Lillehammer. Han sikter til samarbeidet mellom UiB, Høgskolen der han er ansatt og studenten, på en tredje kant av landet. Han har hatt kontakt med Mona Berg-Jensen over nett og telefon. Noe som har fungert utmerket. Veileder Thuen og faglig ansvarlig for studiet, Sølvi Lillejord, mener Berg-Jensen har kommet frem til mange interessante funn som kan gi grunnlag for videre forskning. - Vi er svært fornøyd med hvordan dette har fungert, sier Lillejord. Vi evaluerer kontinuerlig for å gi et best mulig tilbud. Det vi ser helt klart er at de som klarer å etablere gode faglige diskusjonsgrupper på nett får veldig godt utbytte av denne måten å studere på.
- Jeg kunne aldri ha gjennomført hovedfaget uten muligheten til å studere via nett, sier Mona Berg-Jensen, som egentlig kunne vært en god kandidat til å klage over tidsklemme, med tre barn og lederjobb. Men det var da fremdeles tid til overs som kunne utnyttes til noe fornuftig, mente 39-åringen, og satte i gang med å skrive hovedfagsoppgave.
Har fulgt barna – gjennom vinduet
- Jeg har jobbet i alle ferier, helger og kvelder og kuttet ut alle egne fritidsaktiviteter, sier Berg-Jensen som ikke har sett dette som et stort offer. - Dette har vært min fritidsaktivitet og jeg har trivdes svært godt med studiet. Barna sine har hun for det meste sett gjennom vinduet det siste året.
– Jeg plasserte arbeidsrommet slik at jeg kunne følge med ungene mine ute i gata – gjennom vinduet. Familien min er nok veldig glade for at jeg er ferdig nå, sier Berg-Jensen med et smil – Og det er vel egentlig jeg også, selv om det blir litt tomt og rart å ikke ha oppgaven i hodet hele tiden.
Lykkelig trekant
- Jeg har hatt en praktfull veileder, bedyrer den nyeksaminerte kandidaten.
Allerede tidlig i studiet peilet Berg-Jensen seg inn på hva hun ville skrive om, og veilederen tror god prosjektplanlegging var svært viktig for den raske gjennomføringen. Mona Berg-Jensen var nysgjerrig på elevsamtalens funksjon i skolen, ikke minst gjennom sitt eget arbeid som rektor. Hovedoppgaven er en utforskning av hvorvidt elevsamtalen fører til større innflytelse for eleven. Konklusjonen var at elevsamtalen ikke fører til økt elevmedvirkning.
Grunnlag for videre forskning
- Hun har forsket på et viktig tema i de pågående utdanningsreformene, hvor det er snakk om et skifte fra undervisning til læring. Forutsetninger for økt elev- og studentaktivitet trenger vi å vite mer om, sier Sølvi Lillejord.
I vår kommer flere av studentene på det IKT-baserte deltidsstudiet i pedagogikk til å ta eksamen. Kun to av 17 har hoppet av studiet underveis. Trolig vil opp i mot femti prosent ta eksamen på under normert tid. Pensum er det samme som for pedagogikkstudiet som foregår på campus.
- Nett fungerer best på masternivå
- Vi mener også å ha observert at det er lettere å motivere folk på masternivå, enn på lavere grad, til å studere via nettet, sier koordinator for studiet, Tore Kjærgård, som passer på trivselen til studentene sine ved å alltid være tilgjengelig på nett. Fra tidlig morgen til seint på kveld. For ingen skal være alene når de logger seg på nettstudiet, som for øvrig startet opp nærmest som en tilfeldighet, fordi det var så stor interesse for hovedfaget i pedagogikk.