Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
– Det forrige rektoratet vil bli husket for aulaen. Vi vil bli husket for at vi rehabiliterte aktelsen og høytiden, sier Anne Lise Fimreite. UiB må i ny drakt for å klatre på rankinger.
Rektoratet har uttalt at de vil endre UiB ved evolusjon, ikke revolusjon. Statsviteren mener at tiden nå er inne for å ta et steg tilbake i tid, og løfte fram akademias fordums prakt og ære. Og bak ligger et økonomisk alvor: Rangeringer av verdens beste universitet blir stadig viktigere, og vurderingene baserer seg i stor grad på omdømme. De beste i verden skiller seg ut ikke bare med fremragende vitenskapelige resultater, men også med aktiv bruk av høytidelige seremonier. Da hører også kappe og hodeplagg med.
– Omdømme handler om hvordan omverdenen oppfatter oss. Universitetet i Bergen skal være et internasjonalt anerkjent universitet. Da må vi legge av oss den særskandinaviske og egalitære holdningen til hvordan vi kler oss når vi representerer UiB, sier prorektor Anne Lise Fimreite.
Hverdagskapper
Kappene som dekanene i dag brukes til doktorgradspromosjonene vil fortsatt bli brukt ved fakultetsstyremøter. Men etterhvert vil dekanene få nye kapper som skal bæres ved de aller mest høytidelige anledningene.
Etter inspirasjon fra høyt rangerte universiteter som Harvard, Oxford og Cambridge vil rektoratet også innføre parykker.
– Ærlig talt, parykker?
– Det kan virke uvant, men alle som har vært til stede ved større seremonier på prestisjetunge universiteter utenlands forstår at parykker tradisjonelt signaliserer kunnskap og lojalitet. Lojalitet til kunnskapen er en verdi som jeg personlig holder høyt. For øvrig er parykker også i bruk ved Københavns universitet, sier Anne Lise Fimreite.
Langsiktig plan
Tidligere rektor Sigmund Grønmo fikk, etter flere års lobbying, bevilgning til å rehabilitere Universitetsmuseet. Sammen med resten av rektoratet ser Fimreite fram til å åpne den nye storstuen ikledd de nye kappene.
Anne Lise Fimreite sier at de nye kappene lenge har vært på rektoratets agenda.
– Å hevde UiB internasjonalt var noe av det Team Olsen gikk til valg på. Det burde ikke komme som en overraskelse på noen at vi vil gjøre noen grep med hvordan institusjonen framtrer utad, sier Anne Lise Fimreite.
– Betyr dette at de ansatte ikke lenger kan velge hvordan de skal gå kledd på jobb?
– Det vil vi selvsagt ikke legge oss opp i. Men ved de store anledningene, som semesteråpning, doktorpromosjon og utdeling av Holberprisen, vil vi nå foreslå en endring bort fra de noe anonyme, dystre kappene.
Ikke tres over hodet
Rektoratet vil også bære de nye kappene når de møter i universitetsstyret, utdanningsutvalget og forskningsutvalget. Det er også planen at instituttledere skal få kapper og parykk, men utformingen av disse er ikke klar ennå.
Og de nye antrekkene skal selvsagt ikke tres ned over hodet på noen, forsikrer «innenriksminister» Fimreite. Planen skal ut på høring, og du kan allerede nå gi rektoratet tilbakemeldinger via Facebook. Du kan òg gi tilbakemelding ved å bruke På Høydens nettavstemning.
Prorektor Anne Lise Fimreite tror ideen vil bli godt tatt imot både av universitetets ansatte og byens borgere.
– Nå ser jeg fram til å bruke den dyprøde prorektorkappen!