Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Røykere har dobbelt så stor risiko for å utvikle multippel sklerose (MS) som personer som ikke har røykt. Det viser Hordalandsundersøkelsen.
- Undersøkelsen viser at de som røyker har nær dobbelt så stor risiko for å få multippel sklerose som de som aldri har røykt, sier professor Trond Riise ved seksjon for arbeidsmedisin ved Universitetet i Bergen til Avisenes nyhetsbyrå (ANB).
Alle mellom 40 og 45 år i Hordaland er blitt stilt spørsmål om forskjellige livsstilsfaktorer og hva slags sykdommer de har. Det avslører en klar forbindelse mellom røyking og MS.
- Siden vi har tatt et tverrsnitt av hele befolkningen, er vi ganske sikre på at det eksisterer en slik sammenheng. Funnet er også blitt bekreftet i en amerikansk undersøkelse, sier Riise. Undersøkelsen publiseres i siste nummer av det anerkjente internasjonale legetidsskriftet Neurology, og har vakt stor oppsikt også i utlandet.