Ser frem til tre hektiske tv-dager

Publisert

Tv-tekke, terror, sport og digitale muligheter. Programmet til Nordiske tv-dager fra 6.-8. juni tar form og anerkjente bransjefolk og forskere har takket ja til å avdekke mediestrategiene. Foruten CNN-president Chris Cramer og Nordens nyhetstopper, vil to medievitere fra UiB sette fokus på fjernsynshverdagen.

Nordiske tv-dager har vært arrangert i Bergen siden 1988, og konferansen er blitt et viktig møtested for fjernsynsfolk, filmarbeidere og forskere fra hele Norden. Men ettersom mediene i høyeste grad griper inn i hverdagen til folk flest, er programmet også ment for andre som er interesserte i å få et innblikk i den stadig voksende bransjen. Hvordan påvirket redaksjonelle valg vår opplevelse av 11. september? Hvem av politikerne får journalistene til å kaste seksere, og hva betyr denne dommen for våre politiske holdninger? Hvilke muligheter åpner digitale tjenester for, og hvilke problemer følger med? Hva blir konsekvensene av rettighetskampen om sportarrangementer?

Straffespark på SMS

– Det er mange interessante spørsmål som taes opp i løpet av konferansen, og erfaringsmessig vil deltakerne få åpne og ærlige svar. Mediene er viktig for hvordan vi tenker og for de kulturelle uttrykkene i samfunnet, men bransjen er generelt svært lukket. Nordiske tv-dager gir oss imidlertid anledning til å ta del i deres strategitenkning og prioriteringer. For oss medieforskere er det en drømmesituasjon, sier instituttstyrer på medievitenskap, Knut Helland, som er medlem av programkomiteen. Han legger til at bransjen også har mye å lære av forskerne. Mens det tidligere år har vært et eget forskerforum under konferansen, er disse sesjonene nå integrert i prorammet. Selv skal Helland snakke om forholdet mellom sport og medier, blant annet med utgangspunkt i sin studie av fotballandslaget under EM 2000 .

– En hel dag er viet sport både i forhold til journalistikk, etikk og butikk. Den økende kommersialiseringen og knivingen om rettigheter til sportsarrangementer får ikke bare konsekvenser for tilgangen og nye tv-tilbud, det er også sentralt i forhold til andre typer teknologi som internett og mobiltelefon. I nær fremtid kan man arrangere veddemål via interaktiv teknologi under straffespark. Vil han bomme eller vil ballen gå inn? Send og vinn. Under tittelen «Telenor og innhold - erfaringer med fotballavtalen» vil Telenors «skjulte kringkaster», konserndirektør Stig Eide Sivertsen, gi oss det nye bildet blant annet innen sport og spill, forteller Helland.


Fokus på morsomheter og stilige slips

Jens Kjeldsen ble nylig ferdig med sin doktoravhandling «Visuell retorik» ved Institutt for medievitenskap. Torsdag 6. juni skal han snakke om politikernes opptreden på tv-skjermen. Han har studert fjernsynsdebattene fra forrige valgkamp og sett på avisenes kommenatarer til disse. Hvem kåres til vinnere og tapere i debatten, og hvordan forholder dette seg til retorikken?

– Man antar gjerne at det er de smarte som vinner, de karismatiske og populistiske. Jeg tror imidlertid det er feil. Carl I. Hagen hanker ikke først og fremst stemmer fordi han «kan tv-mediet» som mange kommentatorer hevder, men rett og slett fordi folk er enige i det han sier. Når man får et stadig større fokus på tv-tekke, og politikerne kontakter rådgivere som vektlegger korte formuleringer, valg av riktig slips og morsommer bemerkninger, får det konsekvenser for måten politikere debatterer på og dermed også vår holdning til dem, sier Kjeldsen. Han understreker at troverdighet avhenger av flere ting.

– At politikerne har kompetanse på det de uttaler seg om er essensielt. En retorisk bevissthet kan hjelpe en å høre på hva de sier og hvordan de sier det. Da blir man også mer kritisk til de som kommenterer debattene, sier Kjeldsen.

Under tittelen «Dagbok for 11. september» vil nyhetsprodusenter fra Norden fortelle om timene etter terrorangrepet, hvilke redaksjonelle valg som ble gjort og hvilke som ikke ble det. Ledere fra den arabiske tv-kanalen Al jazeera kommer og Steven Rosenbaum, tv-produsent fra New York gjennomgår dekningen fra åstedet. Ellers vil etiske problemstillinger knyttet til reality-programmer og seerkonkurransen bli belyst - blant annet. Knut Helland minner om at UiB-ansatte får reduksjon i prisen.

Powered by Labrador CMS