Taper millioner på tapt ordning

Publisert

Hvis gaveforsterkningsordningen faller bort vil UiB tape flere titalls millioner kroner. – Det blir en større utfordring å håndtere gaver, sier rektor.

Gaveforsterkningsordningen ble opprettet i 2006. Siden den gang har gaver til forskning i universitets- og høyskolesektoren blitt forsterket med 25 prosent av staten. En ordning som ifølge økonomidirektør Kjell Bernstrøm har gitt UiB 142 millioner kroner i løpet av perioden.

LES OGSÅ: Ap i Bergen støtter gaveforsterkning

Men med regjeringens forslag til statsbudsjett for 2012 er det brått slutt for ordningen.

22,75 millioner kroner
– Det er forskningsmiljøene som taper penger på denne måten, sier Kåre Rommetveit.

Han er daglig leder og forretningsfører for Bergens forskningsstiftelse, Bergens medisinske forskningsstiftelse og Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen.

Bare fra disse stiftelsene kan UiB tape hele 22,75 millioner kroner i gaveforsterkning på prosjekter som stiftelsene har vedtatt å støtte (se faktaboks). Utbetalingene til disse er planlagt å skje over flere år.

– Vi undersøker nå mulighetene for å betale ut på prosjekter som vi har forpliktet oss til, altså forskuttere og betale ut i større grad enn planlagt i inneværende år. Dermed kan det hentes ut mer gaveforsterkningsmidler før ordningen avvikles. Men det er noe vi jobber med, vi vet ikke om vi klarer det.

Prosjektene stiftelsene gir penger til går nemlig over flere år, og mange av programmene er under oppstart.

– Vi har forpliktet oss for store summer i årene som kommer, mange prosjekter har ikke nådd full tyngde ennå, sier Rommetveit.

Større utfordringer
Rektor Sigmund Grønmo understreker at ledelsen ikke har regnet på hva bortfallet av ordningen vil bety for universitetet, men er klar på at det vil ha konsekvenser.

– Det blir en større utfordring å håndtere gaver som forutsetter egenandeler fra universitetet, og gaver som ikke kommer med dekningsbidrag, sier han.

Dekningsbidraget er som hovedregel 40 prosent av lønnskostnadene knyttet til et prosjekt. De årlige gavene fra Kreftforeningen er eksempler på gaver som kommer uten dette bidraget.

– Gaveforsterkningsmidlene har vært veldig nyttige for å dekke universitetets kostnader ved å ta imot gaver. Om ordningen faller bort blir det en større utfordring å håndtere slike gaver, sier rektor. 

I tiden fremover vil universitetsledelsen se nærmere på hvilke konsekvenser og utfordringer universitetet får.

– Vi må ha en dialog med departementet for å få en nærmere forståelse av deres resonnementer om saken. Så får vi håndtere dette best mulig fremover, sier Grønmo.

Kan vri gavene bort
Om stiftelsene Rommetveit administrerer kommer til å fortsette med sine gaver til Universitetet i Bergen vet ikke Rommetveit ennå.

– Hva som vil skje blir bare spekulasjoner, det ligger fremover i tid. To av stiftelsene har formål som binder oss til forskning i Bergen, men kanskje ikke nødvendigvis bare UiB. Gaveforsterkningsordningen har for vår del vært rettet mot gaver til UiB, men hva stiftelsene kommer til å gjøre i fremtiden vil jeg ikke spekulere i, sier Rommetveit.

Taper millioner på tapt ordning

Fakta/ Vedtatte gaver til UiB 2011-2014

Gave fra Bergens forskningsstiftelse til Det juridiske fakultet:

  • Forskning i strafferettssystemets funksjonalitet. Gave: 16 MNOK. Gaveforsterkning: 4 MNOK.

Gaver fra Bergens medisinske forskningsstiftelse til Det medisinsk-odontologiske fakultet:

  • Utstyr til medisinsk forskning: dyre-PET-skanner. Gave: 12 MNOK. Gaveforsterkning: 3 MNOK.
  • Utstyr til medisinsk forskning: hjerte-CT. Gave 12 MNOK. Gaveforsterkning: 1,5 MNOK (50 prosent klinisk bruk og 50 prosent forskning innebærer at det kan søkes gaveforsterkning for halve gaven.)
  • Bidrag til utlyst program for bioinformatikk. Gave: 9 MNOK. Gaveforsterkning: 2,25 MNOK.

Gave fra Stiftelsen Frank Mohn til Det medisinsk-odontologiske fakultet:

  • Forskning i klinisk ernæring og helse. Gave: 16 MNOK. Gaveforsterkning: 4 MNOK.

Gaver fra Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen til Det medisinsk-odontologiske fakultet:

  • ADHD-forskningssenter. Gave: 16 MNOK. Gaveforsterkning: 4 MNOK.
  • MS-forskningssenter. Gave: 16 MNOK. Gaveforsterkning: 4 MNOK.

Sum:

  • Gaver: 97 MNOK.
  • Gaveforsterkning: 22,75 MNOK.

Kilde: Kåre Rommetveit

Powered by Labrador CMS